Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2021, 12:36

Zdražovanie naberá na obrátkach. Inflácia v eurozóne je najvyššia od vzniku eura

Oproti októbru sa ceny zvýšili o pol percenta, najmä kvôli pokračujúcemu zdražovaniu energií.

Zdražovanie naberá na obrátkach. Inflácia v eurozóne je najvyššia od vzniku eura
Zdroj: Dreamstime

Medziročná miera inflácie v eurozóne v novembri vystúpila na 4,9 percenta, a dostala sa tak na najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny euro pred dvadsiatimi rokmi. Zvýšila sa tak zo 4,1 percenta v októbri, najmä kvôli pokračujúcemu zdražovaniu energií. Vo svojom rýchlom odhade to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje, tieto dáta budú zverejnené v polovici decembra.

Oproti októbru sa ceny zvýšili o 0,5 percenta. Rast inflácie, ktorý podľa ekonómov súvisí s hospodárskym oživením sprevádzaným zdražovaním energií a nedostatkom niektorých surovín, pokračuje už od konca leta. Aj v novembri sa na jej výške podieľali predovšetkým energie, ktoré medziročne zdraželi o 27,4 percenta (v októbri o 23,4 percenta).

Zrýchlil ale aj rast cien služieb (2,7 percenta), neenergetického priemyselného tovaru (2,4 percenta) a potravín, alkoholu a tabakových výrobkov (2,2 percenta).

Novembrová inflácia výrazne prekonala odhady analytikov v ankete agentúry Reuters, ktorí očakávali jej rast na 4,5 percenta. Zároveň takmer o tri percentuálne body presiahol dlhodobý cieľ Európskej centrálnej banky, ktorý je na dvoch percentách.

Európska centrálna banka na rozdiel od niektorých analytikov naďalej očakáva, že sa inflácia v priebehu budúceho roka vráti k stanovenému cieľu. Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová nedávno povedala, že banka preto neplánuje na súčasný výkyv reagovať sprísnením menovej politiky. To by podľa nej obmedzilo príjmy domácností a v dôsledku mohlo výrazne spomaliť hospodársky rast.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.