Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2021, 12:26

Bitcoin zaznamenal strmý prepad. Jeho cena klesla pod 48-tisíc dolárov

Stredoamerický štát Salvádor, v ktorom je Bitcoin oficiálnym platidlom, pokračoval po poklese cien v nákupe kryptomeny.

Bitcoin zaznamenal strmý prepad. Jeho cena klesla pod 48-tisíc dolárov
Zdroj: Reuters

Najznámejšia kryptomena bitcoin dnes výrazne oslabuje, od piatku si jej cena odpísala viac ako 16 percent a klesla pod 48-tisíc amerických dolárov. Ukazujú to záznamy na špecializovanom webe CoinDesk. Oslabujú aj ďalšie kryptomeny, ako je étereum.

Krátko pred 09:00 hodinou SEČ sa bitcoin pohyboval na úrvoni okolo 47.050 dolárov, predtým sa ale jeho cena prepadla až k 42-tisícom dolárov. Kryptomena étereum za posledných 24 hodín odpisovala cez 15 percent na 3850 dolárov.

Bilióny dolárov

Celková trhová hodnota kryptomien sa v súčasnej dobe pohybuje okolo dvoch biliónov dolárov, uvádza server CoinGecko. Vrátila sa tak na úroveň zo začiatku apríla, kedy túto hranicu prekonala prvýkrát.

Bitcoin začiatkom novembra vystúpil nad 68-tisíc dolárov, čím zdolal predchádzajúci rekord. Ten bol z apríla, kedy sa cena bitcoinu po rýchlom raste dostala k 65-tisícom dolárov.

S kryptomenami sa obchoduje nepretržite. Dnešný prepad sa začal okolo 05:00 hodine SEČ a v nasledujúcich minútach nabral výpredaj na promptnom trhu na intenzite. Po ňom sa na trhu finančných derivátov spustila vlna predajných pokynov a nasledoval ešte výraznejší prepad.

"Zatiaľ som zaznamenal, že sa predalo viac ako 4-tisíc bitcoinov, čo trh stlačilo prudko dole," uviedol expert na kryptomeny a šéf spoločnosti CEC Capital Laurent Kssis. "Hneď 1500 bitcoinov sa v čase toho prepadu vlastne predalo za menej ako jednu minútu," dodal.

Oficiálne platidlo

V nákupoch ale pokračuje stredoamerický štát Salvádor, ktorého prezident Nayib Bukele je veľkým priaznivcom kryptomien.

"Salvador práve využil prepad cien na nákup," tweetoval prezident, ktorý sa na svojom twitterovom účte označuje ako "CEO of El Salvador", teda generálny riaditeľ Salvadoru.

Salvador sa na začiatku septembra stal prvou krajinou na svete, kde sa bitcoin stal oficiálnym platidlom. Tento krok viedol k rozsiahlym protestom z obáv, že bitcoin v tejto chudobnej latinskoamerickej krajine vyvolá nestabilitu a infláciu. Popri bitcoine sa v Salvádore platí americkým dolárom.

Mnoho medzinárodných inštitúcií pred používaním kryptomien varuje. Medzinárodný menový fond (MMF) sa v novembri vymedzil aj proti rozhodnutiu Salvadoru prijať bitcoin ako oficiálnu menu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.