Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2021, 11:47

Po dvoch desaťročiach zmenia eurobankovky svoj vzhľad. ECB chce počuť aj názor verejnosti

Eurobankovky existujú vo fyzickej podobe od roku 2002.

Po dvoch desaťročiach zmenia eurobankovky svoj vzhľad. ECB chce počuť aj názor verejnosti
Zdroj: TASR/AP

Európska centrálna banka (ECB) chce mať novú podobu eurobankoviek, rozhodnutie urobí do roku 2024. Oznámila to dnes v tlačovej správe.

Kým k zmene pristúpi, vyžiada si ale okrem iného aj názor verejnosti. V otázkach spojených s novými motívmi bude Rade guvernérov radiť viac odborová skupina.

Eurobankovky ako symbol 

"Eurobankovky tu zostanú. Sú hmatateľným a viditeľným symbolom, že najmä v krízových dobách držíme v Európe pri sebe, a dopyt po nich je stále silný," uviedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Euro začalo v bezhotovostnom styku fungovať v roku 1999, vo fyzickej podobe potom od roku 2002. Existujúca výtvarná podoba eurobankoviek vychádza z motívov "epoch a slohov", ktoré predstavujú okná, portály a mosty.

"Po dvadsiatich rokoch je čas podobu našich bankoviek zmeniť, aby viac oslovovali Európanov všetkých vekových a sociálnych skupín," dodala šéfka ECB.

Digitálne euro

Európska centrálna banka stojí na čele menovej autority nazývanej Eurosystém. To je sieť centrálnych bánk krajín eurozóny, teda štátov, ktoré používajú spoločnú menu euro. Rozhodovanie o emisii nových eurobankoviek je však vo výlučnej právomoci ECB.

"Chceme vyvinúť eurobankovky, s ktorými sa obyvatelia Európy budú môcť stotožniť a budú ich s hrdosťou používať ako svoje peniaze," uviedol člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta. Súčasne s tým bude podľa neho ECB preverovať aj možnosť zaviesť digitálne euro.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.