Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2021, 19:49

Ceny ropy výrazne vzrástli. Prispel k tomu pokles zásob suroviny v USA

Barel ropy WTI sa vo štvrtok predával po 72,41 amerického dolára.

Ceny ropy výrazne vzrástli. Prispel k tomu pokles zásob suroviny v USA
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vo štvrtok výrazne vzrástli spolu s väčšinou ostatných rizikových aktív vďaka dôvere Federálneho rezervného systému v silu americkej ekonomiky. A tiež najprudšiemu týždennému poklesu zásob ropy v USA od septembra.

Fed na záver svojho dvojdňového stretnutia, ktoré prebehlo v stredu 15. decembra, oznámil plány na riešenie inflácie zrýchlením tempa ukončovania svojho programu nákupu aktív. Uviedol pritom, že zotavovanie ekonomiky USA je dostatočne silné na to, aby sa s tým vyrovnala.

K pozitívnemu sentimentu prispela aj správa amerického úradu pre energetiku, ktorá odhalila, že zásoby ropy v USA sa minulý týždeň znížili o 4,6 milióna barelov, najviac za tri mesiace, keďže dopyt po komodite v najväčšej svetovej ekonomike zostal silný.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa vo štvrtok o 18:43 hodine SEČ predával po 72,41 amerického dolára (63,88 eura). To bolo o 1,54 dolára alebo 2,17 percenta viac ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena februárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 1,27 dolára alebo 1,72 percenta na 75,15 dolára za barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.