Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2021, 20:14

Plyn sa vyšplhal na rekordné maximum. Ceny reagovali na správy o prerušení dodávok cez Jamal

Ruský plyn pokrýva viac ako tretinu spotreby zemného plynu v Európe.

Plyn sa vyšplhal na rekordné maximum. Ceny reagovali na správy o prerušení dodávok cez Jamal
Zdroj: Reuters

Cena kľúčového európskeho termínového kontraktu na zemný plyn zakončila dnešné obchodovanie na 145 eurách za megawatthodinu.

To predstavuje jej najvyššiu záverečnú úroveň v histórii, informovala agentúra Reuters. Obchodníci uviedli, že cena reagovala na údaje, podľa ktorých by v piatok nemal plynovod Jamal dodávať žiadny ruský plyn do Nemecka.

Dodávky z Ruska pokrývajú viac ako tretinu spotreby zemného plynu v Európe. Väčšina týchto dodávok sa uskutočňuje prostredníctvom plynovodov.

Okrem Jamalu ruský plyn transportujú plynovod Nord Stream, ktorý vedie po dne Baltského mora, či plynovody prechádzajúce cez Ukrajinu, píše agentúra Reuters.

V tomto roku bola dokončená výstavba plynovodu Nord Stream 2, ktorý však ešte nezískal povolenie na začatie prevádzky. Šéf Spolkovej agentúry pre siete (Bundesnetzagentur) Jochen Homann dnes uviedol, že rozhodnutie ohľadom schválenia prevádzky nepadne skôr ako v júli budúceho roka.

Moskva sa tento rok stala terčom obvinenia, že sa obmedzovaním dodávok plynu snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2. Rusko však takéto obvinenia odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.