Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2018, 18:00

Ako funguje ošiaľ okolo kryptomien: Dogecoin vznikol ako paródia, dnes sú v ňom dve miliardy

Rast virtuálnej meny Dogecoin zaskočil aj jej vlastného zakladateľa. Ten projekt opustil už v roku 2015.

Ako funguje ošiaľ okolo kryptomien: Dogecoin vznikol ako paródia, dnes sú v ňom dve miliardy
Zdroj: YouTube.com

Projekt, ktorý vznikol ako paródia, si podmanil ľudí natoľko, že doňho naliali viac ako dve miliardy dolárov. Reč je o virtuálnej mene Dogecoin, ktorá je pomenovaná po psovi z internetového meme.

Cena tejto meny len za posledný mesiac vystrelila o 480 percent a prekvapený je z toho aj jej zakladateľ Jackson Palmer.

"Veľa o svete virtuálnych mien hovorí, keď mena so psom a ktorá nevydala aktualizáciu softvéru viac dva roky má teraz trhovú kapitalizáciu vyššiu ako miliarda dolárov," povedal Palmer pre portál CoinDesk v decembri. Len odvtedy do Dogecoinu ľudia naliali ďalšiu takmer miliardu.

Mena bola pritom takmer zabudnutá od roku 2014 a jej vzkriesenie prišlo okolo decembra minulého roka.

Zdroj: CoinMarketCap

​Celkovo sa vo svete virtuálnych mien točí 750 miliárd dolárov a takmer 40-percentami mu dominuje Bitcoin. Zvyšný podiel je rozdelený medzi 1400 ďalších mien, ktoré si ľudia kupujú vo viere rýchleho zárobku.

"Najvýraznejším dôvodom takého rýchleho rastu cien alternatívnych virtuálnych mien je vidina lacných mincí," povedal pre CNBC Dave Chapman, riaditeľ spoločnosti Octagon Strategy, ktorá obchoduje s komoditami a digitálnymi aktívami.

Najznámejšie virtuálne meny Bitcoin a Ethereum sú podľa neho príliš drahé. "Napriek tomu, že si môžete kúpiť aj zlomok z ktorejkoľvek, je tu psychologická bariéra, ľudia chcú radšej vlastniť celok," vysvetľuje Chapman.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.