Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2018, 13:28

Ďalšia kryptomena láme rekordy. Ethereum chce prekonať aj Bitcoin

Druhá najväčšia virtuálna mena za posledný rok narástla o vyše 13-tisíc percent.

Ďalšia kryptomena láme rekordy. Ethereum chce prekonať aj Bitcoin
Zdroj: Reuters

Cena kryptomeny ethereum dnes vystúpila na nový rekord 1417,38 dolára (1180,8 eura), predtým ako o časť ziskov prišla a krátko po 13:00 SEČ sa pohybovala okolo 1344 USD. Za posledný týždeň sa hodnota tejto digitálnej meny zvýšila o 60 percent a za posledný rok dokonca o viac ako 13-tisíc percent, uvádza server CoinDesk.

Ethereum je medzi digitálnymi menami z hľadiska trhovej kapitalizácie viac ako 131 miliárd dolárov po Bitcoine svetovou dvojkou. Jeho systém má podobný základ v technológii blockchain ako Bitcoin, ethereum ale zároveň zaisťuje bezpečnosť transakcií systémom takzvaných inteligentných kontraktov, a podľa mnohých odborníkov je tak použiteľnejší.

S touto technológiou experimentuje mnoho veľkých firiem. O vývoj aplikácie využívajúcej technológiu ethereum blockchain sa usiluje konzorcium Enterprise Ethereum Alliance, ktorého členmi sú napríklad Microsoft a JP Morgan.

Spoluzakladateľ Etherea Steven Nerayoff predpokladá, že rozmach projektov založených na technológii tejto kryptomeny môže tento rok vyústiť do takzvaného flippeningu, pri ktorom by ethereum nahradil Bitcoin. Nerayoff je presvedčený, že cena Etherea sa môže do konca roka ľahko zdvojnásobiť, ale možno aj strojnásobiť.

Existuje však aj nemálo odborníkov vešticiach katastrofu. Ďalší spoluzakladateľ Etherea Charles Hoskinson v rozhovore pre finančnú televíziu CNBC povedal, že trh kryptomien sa zrúti a potom možno očakávať konsolidáciu.

Že boom kryptomien sa skončí katastrofou, si myslí aj podnikateľ a politik Davis Stockman. "Je to vážne trieda hlúpych špekulantov, ktorí sami seba presvedčili, že stromy rastú do neba," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.