Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2018, 00:00

Bitcoin zažíva smutné dni. Ako aj iné meny

Kryptotrh zažil veľký šok. Najznámejšie virtuálne meny sa prepadli rádovo v desiatkach percent. Investori v obavách z toho, čo napáchajú kroky Číny, vyberali svoje peniaze.

Bitcoin
Zdroj: Reuters

Bitcoin je artikel, ktorý trh s virtuálnymi menami preslávil. Zatiaľ čo mu množstvo inštitúcií vrátane Saxo Bank vo svojich predikciách predpovedalo tento rok rast nad hodnotu 60-tisíc dolárov, čo sa stále môže stať, oponenti ho zas odsudzovali a od začiatku označovali ako bublinu. To, či je bitcoin bublina, zatiaľ nikto s určitosťou nevie, no celý kryptotrh sa v posledných hodinách ako jedna veľká bublina správal. Typický praskavý zvuk bol však v tomto prípade nahradený nepríjemným pohľadom investorov na dvojciferné prepady hodnôt.

Bitcoin iba nedávno atakoval hranicu 20-tisíc dolárov. Včera sa zas na burze bitstamp jeho hodnota prepadla pod 10-tisíc dolárov, čo je najnižšia hodnota od začiatku decembra. O lavínovom vyberaní ziskov svedčí aj jeho trhový podiel, ktorý sa za posledný mesiac prepadol z 333 miliárd dolárov na 181. „Nikto nevie a nemôže vedieť, či ide o korekciu, alebo návrat smerom k nule. Peniaze definuje, že sú neustále v bubline, čiže nemajú rovnovážnu cenu danú fundamentmi,“ hovorí o aktuálnom dianí analytik INESS Juraj Karpiš.

Čína zatvorí bane
Okrem iných faktorov je za prepad bitcoinu v posledných dňoch zodpovedná najmä Ázia. Čína svoj postoj ukázala už v minulom roku, keď zakázala uvádzanie nových kryptomien na trh. Regulácie pokračovali zákazom obchodovania s kryptomenami na domácich burzách a tento mesiac čínski predstavitelia vlády prišli s návrhom, ktorý zabraňuje ťažbe bitcoinov. Jedným z dôvodov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.