Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 15:33

Svet kryptomien sa otriasa v základoch. Za deň zmizlo 130 miliárd dolárov

Prudké prepady zažívajú takmer všetky kryptomeny.

Svet kryptomien sa otriasa v základoch. Za deň zmizlo 130 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Svet kryptomien sa stále nedokáže pozviechať z prepadov. Takmer všetky virtuálne meny sa stale prepadajú a cena Bitcoinu za 24 hodín klesla o 15 percent. To sa v praxi odrazilo na tom, že z celého trhu zmizlo 130 miliárd dolárov, informuje portál cionscoop.net.

Aj cena jednej mince zažila výrazné zmeny. Kým ešte v decembri minulého roka dosiala maximum na hranici 20-tisíc dolárov, dnes sa pohybuje na úrovni 8200 dolárov.

Najväčšia virtuálna mena je na tom ešte dobre v porovnaní s ostatnými v top desiatke. Straty všetkých ostatných za 24 hodín prekonali 22 percentnú hranicu.
Medzi najhorších patrí populárna mena Ripple, ktorej cena za deň spadla o tretinu. Ešte začiatkom roka sme pritom písali, že práve táto mena bola absolútnym víťazom v raste za rok 2017. Ripple narástol o viac ako 36-tisíc percent.

Prepady sa výrazne prejavujú aj na tom, koľko peňazí ľudia to konkrétnej meny nalejú. Kým 4. januára v tomto roku bolo v mene Ripple 146 miliárd dolárov, dnes už je to len 27 a pol miliardy.

"Ja osobne to nepovažujem za výraznejší problém," hodnotí situáciu analytik kryptofondu skupiny CFG Martin Lindák. "Deje sa v princípe to, čo sa dialo v decembri, akurát opačným smerom," hovorí. 

"Treba to vnímať ako čistenie trhu od špekulantov, ktorí si chceli v decembri rýchlo zarobiť, ale teraz na to doplatili po pár negatívnych správach," popisuje Lindák. Podľa neho je týchto správ hneď niekoľko. "Krádeže na burzách alebo negatívny postoj od predstaviteľov v rámci Davosu či popredných vládnych predstaviteľov v jednotlivých štátoch," objasňuje.

Trhy pritom reagujú na tieto správy, no napríklad na oznámenie Samsungu, že bude vyrábať špecializované zariadenia na ťažbu kryptomien už nie.

Zdroj: CoinMarketCap

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.