Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 21:36 Aktualizované dňa 06.02.2018 o 00:00

Rekordy sú preč. Kľúčový index zažil najväčší denný prepad v histórii

Dow Jones sa po mesiaci dostal pod úroveň 25-tisíc bodov.

Rekordy sú preč. Kľúčový index zažil najväčší denný prepad v histórii
Zdroj: Reuters

Kľúčový index americkej burzy Dow Jones zaznamenal 26. januára rekord, kedy sa dostal až na 26-tisíc bodov.

V piatok (2. 2.) Dow Jones padol o 2,54 percenta a za celý uplynulý týždeň stratil viac než 4 percentá. To bol najprudší percentuálny týždenný pokles indexu za 2 roky a najvýraznejší denný pád od júna 2016. Od dosiahnutia rekordného maxima 26. januára sa index doteraz znížil o viac ako 5 percent.

Ďalší výrazný pokles zaznamenal dnes (5.2.),kedy v jednej chvíli strácal vyše šesť percent a dostal sa pod hranicu 24-tisíc bodov. Akcie tak pokračujú v zostupe z rekordných maxím, dole ich tlačia obavy investorov z rastu inflácie a úrokových sadzieb.

Dow Jonesov index sa počas dnešného obchodovania prepadol až na 23 923,88 bodu, teda o takmer 1 600 bodov.

Neskôr časť strát zmazal a obchodovanie uzavrel s poklesom o 4,6 percenta, teda o viac ako tisícku bodov, na 24 345,75 bodu. Utrpel tak najprudší jednodňový percentuálny prepad od augusta 2011.

Širší index S & P 500 klesol o 4,1 percenta na 2 648,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 3,78 percenta na 6 967,53 bodu. Na poklese akciového trhu sa veľkou mierou podieľali napríklad energetické, bankové a priemyselné podniky, napísala agentúra AP.

V porovnaní so svojim tohtoročným maximom oslabil Dow Jonesov index o 8,5 percenta. Širší index S & P 500 z neho zostúpil o 7,8 percenta.

Za "najčernejší deň pre akciové trhy za posledné roky" označil voľný pád Dow Jonesovho indexu v deň, keď sa úradu ujal nový šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell, analytik Daniel Saurenz z firmy Feingold Research.

"Veľa investorov naozaj prepadlo panike," povedal agentúre DPA správca portfólia spoločnosti QC Partners Thomas Altmann. Tú zosilnelo okrem iného aj množstvo automatických predajných príkazov typu stop-loss, ktoré si držitelia akcií nastavujú, aby zamedzili najväčším stratám, napísala agentúra DPA.

Zdroj: Bloomberg

"Otázkou je, či sa investori, ktorí v posledných mesiacoch využívali každého poklesu na lacné nákupy, znovu vynoria, alebo zostanú zdržanliví," povedal agentúre AFP trhový analytik JJ Kinahan zo spoločnosti TD Ameritrade.

Americký prezident Donald Trump si v minulosti pripisoval zásluhy za rast tunajších akciových trhov. K dnešnému poklesu sa na svojom Twitteri zatiaľ nevyjadril. Biely dom však oznámil, že prezident verí vo "výnimočne silné" základy ekonomiky, na ktoré sa sústredí.

Na devízovom trhu dolár posilnil vďaka rastu výnosov amerických dlhopisov. Euro voči doláru v závere obchodovania v New Yorku strácalo zhruba pol percenta a pohybovalo sa tesne pod 1,24 USD.

​"Keď sa ceny pohybujú smerom nahor, zvyčajne sa stáva, že finančné podmienky sa sprísnia, veci ako bankové úvery, hypotekárne úvery sa začínajú spomaľovať a potom je ekonomika vystavená riziku potenciálneho poklesu," povedala pre Reuters Mona Mahajan, americká investičná stratégička spoločnosti Allianz Global Investors v New Yorku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.