Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2018, 16:45

Bitcoin sa ťaží už viac ako deväť rokov. Na Slovensku ním zaplatíte len niekde

Ťažba kryptomeny sa v jej začiatkoch oplatila oveľa viac ako dnes.

Bitcoin sa ťaží už viac ako deväť rokov. Na Slovensku ním zaplatíte len niekde
Zdroj: HN/archív

Prvý blok bitcoinu (BTC) bol vyťažený pred viac ako deviatimi rokmi a bolo to presne 3. januára 2009 o 18.15 h serverového času. Tento blok je označený ako Block #0 a odmena bola vtedy 50 BTC. V súčasnosti by to znamenalo približne  622-tisíc eur. 

"Bitcoin a ostatné virtuálne meny sú tu a či chceme alebo nie, treba ich akceptovať. Dokonca aj vlády najsilnejších štátov to musia akceptovať, hoci tieto meny nemajú ako ovplyvniť," povedal pre TASR IT špecialista Ondrej Macko.

Na ťažbe sa dalo zarobiť

Ako zdôrazňuje, na vyťažovaní blokov sa z pohľadu ľudí pracujúcich s počítačmi dalo zo začiatku dobre zarobiť. Stačilo mať výkonnejší počítač a ideálne, aby niekto iný zaplatil za spotrebovanú elektrinu. 

Globálne dnes počet vyťažených blokov narastá, no výrazne klesá odmena. Za vyťažený blok je teraz na hodnote 12,5 BTC, čo je však stále celkom zaujímavé, tvrdí Macko. Kryptomena bitcoin, ale aj ostatné kryptomeny za obdobie od začiatku roka výrazne menili svoju hodnotu. Od prepadu o desiatky percent za 24 hodín až po mnohotisícové hodnoty.

Obavy z regulácií

Za prepadmi všetkých kryptomien podľa Macka sú veľké obavy zo zavádzania regulácií vo viacerých krajinách, kde je obchodovanie s kryptomenami populárne. Najväčším problémom pre bitcoin bola blokácia platobných kariet v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii na nakupovanie kryptomien.

"Podľa môjho názoru je odpovedajúca hodnota bitcoinu asi na úrovni 5-tisíc dolárov, kde by sa mohla dlhodobo zastabilizovať. Z hľadiska Slovenska je zaujímavé, že s bitcoinom, ale napr. aj litecoinom sa dá už platiť v niektorých obchodoch, príkladom je Alza.sk. V kamenných obchodoch v Bratislave a Prahe sú tiež k dispozícii automaty, ktoré umožňujú kupovať, resp. zameniť bitcoin, litecoin a dash," uzatvára Macko.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.