Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2018, 12:23

Odhalila ich vysoká spotreba elektriny. V Číne skonfiškovali stovky počítačov na "ťažbu" Bitcoinov

Ťažba kryptomien prebieha prostredníctvom matematických operácií na vysoko výkonných počítačoch.

Bitcoin
Zdroj: Reuters

Polícia v severočínskom meste Tchien-ťin skonfiškovala 600 počítačov používaných na ťažbu Bitcoinov. Došlo k tomu po tom, čo tamojší prevádzkovateľ elektrickej siete zaznamenal nebývalo vysokú spotrebu prúdu. Uviedla to dnes agentúra Nová Čína, podľa ktorej vraj išlo o najväčšiu krádež elektriny za posledné roky.

Prevádzkovateľ si všimol náhlych väčších strát energie na jednej linke, ktoré v špičke dosahovali až 28 percent. Následne zistil, že elektromer bol upravený spôsobom, ktorý sa typicky používa na vyhýbanie sa platbám za elektrinu.

Polícia zabavila aj osem ventilátorov, správa ale neuvádza kedy k tomu došlo. Päť ľudí vyšetruje a ďalšieho kvôli rovnakej záležitosti zadržala.

Na čínskom území sa ťažila väčšina kryptomien. Po minuloročnom zásahu vlády ale podľa agentúry Reuters nevedno koľko firiem, ktoré sa ťažbou zaoberali, muselo svoje farmy zatvoriť alebo sa muselo presťahovať.

Ťažba kryptomien prebieha prostredníctvom matematických operácií na vysoko výkonných počítačoch. Vyžaduje veľké množstvo energie, a ťažiari preto vyhľadávajú miesta s ľahkým prístupom k lacnej elektrine.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.