Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2021, 09:13

Ceny ropy vzrástli, nahor ich ťahajú správy o amerických ropných zásobách

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent prekročila hranicu 79 dolárov za barel.

Ceny ropy vzrástli, nahor ich ťahajú správy o amerických ropných zásobách
Zdroj: Reuters

Po raste v predchádzajúcom obchodovaní pokračovali ceny ropy smerom nahor aj v stredu, pričom cena ropy Brent prekonala hranicu 79 USD a cena WTI 76 USD za barel (159 litrov).

Prispeli k tomu najmä predbežné údaje o poklese ropných zásob v Spojených štátoch.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 7.30 h SEČ 79,16 USD (69,86 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 22 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 76,07 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 9 centov. Obidva kontrakty sa tak pohybujú v blízkosti mesačného maxima.

Ceny ropy posunuli nahor najmä informácie Amerického ropného inštitútu (API) o vývoji zásob ropy v USA za minulý týždeň. Podľa API zásoby ropy za týždeň do 24. decembra klesli o 3,1 milióna barelov. To je v súlade s očakávaniami trhov.

Navyše, zásoby ropných destilátov, ktoré zahŕňajú naftu a vykurovací olej, klesli podľa API o 716-tisíc barelov. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali pokles iba o 200-tisíc barelov.

Rozhodujúce informácie o vývoji ropných zásob zverejní v stredu v neskorších hodinách americké ministerstvo energetiky.

(1 EUR = 1,1331 USD)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.