Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 12:23

Dolár a väčšina akcií posilňujú, ale euro a talianske akcie klesajú

Trhy reagujú na "pozastavenie" obchodnej vojny a politickú situáciu v Taliansku.

Dolár a väčšina akcií posilňujú, ale euro a talianske akcie klesajú
Zdroj: Reuters

Väčšina akcií, ropa aj dolár v pondelok posilňujú v reakcii na "pozastavenie" obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Náklady na pôžičky Talianska sa však zvýšili a milánska burza zaznamenala pokles po tom, ako sa v krajine dostali k moci dve protisystémové strany.

Európske akcie ráno vzrástli, pričom celoeurópsky index STOXX 600 sa zvýšil o 0,3 percenta po pozitívnom vývoji v Ázii, ktorý viedol k výrazným ziskom čínskych indexov vďaka zmierneniu napätia medzi USA a Čínu.

Obchodná vojna sa odkladá

Americký minister financií Steven Mnuchin totiž vyhlásil, že k obchodnej vojne medzi oboma najväčšími svetovými ekonomikami by v najbližšom období dôjsť nemalo. Mnuchin a najvyšší ekonomický poradca prezidenta Donalda Trumpa Larry Kudlow povedali, že dohoda dosiahnutá v sobotu (19.5.) čínskymi a americkými vyjednávačmi stanovila rámec pre riešenie obchodných nerovnováh v budúcnosti.

Analytici však upozorňujú, že vzhľadom na nedostatok podrobností o dohode medzi USA a Čínou je príliš skoro označiť ju za definitívny bod obratu.

Americké dlhopisy zostávajú pod tlakom a ich výnosy sa udržali neďaleko vrcholov z minulého týždňa. Konkrétne výnos z 10-ročných dlhopisov je aktuálne na úrovni 3,067 percenta, čo je blízko sedemročného maxima 3,128 percenta, ktoré dosiahol v piatok (18.5.).

Dolár však posilnil o 0,40 percenta voči košu hlavných mien, zatiaľ čo euro kleslo o 0,44 percenta oproti doláru na 1,1723 USD/EUR.

Euro je pod tlakom

Spoločná európska mena je pod tlakom, keďže talianske populistické Hnutie piatich hviezd (M5S) a ultrapravicová strana Liga Severu (LN) sa dohodli na spoločnom kandidátovi na post talianskeho premiéra aj na obsadení ministerských kresiel v novej koaličnej vláde. Nová koalícia pritom plánuje zvýšiť výdavky, čo podľa niektorých investorov môže ohroziť udržateľnosť dlhov tejto krajiny.

Výnos z 10-ročných talianskych dlhopisov v pondelok vzrástol na 2,28 percenta, čo je jeho najvyššia úroveň od júla 2017. Rozdiel medzi výnosom talianskych a referenčných nemeckých dlhopisov sa zvýšil na 1,73 percenta.

Aj burza v Miláne pocítila negatívny vplyv novej koalície a zaznamenala pokles o 1,1 percenta, zatiaľ čo vývoj na ostatných európskych burzách je pozitívny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.