Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 13:26

Warren Buffett dáva firmám neoceniteľnú radu. Tá môže pomôcť aj celej ekonomike

Buffett, ktorý tento rok oslávi 88. narodeniny, riadi od roku 1965 investičnú spoločnosť Berkshire Hathaway so sídlom v Omahe v štáte Nebraska.

Warren Buffett
Zdroj: Reuters

Známy americký investor Warren Buffett a šéf americkej banky JPMorgan Chase Jamie Dimon spoločne vyzvali verejne obchodované spoločnosti, aby obmedzili zverejňovanie štvrťročných hospodárskych odhadov, alebo od neho úplne upustili.

Firemné vedenie, keď chce splniť vytýčené krátkodobé ciele, obetuje potom príliš často dlhodobý záujem podniku, domnievajú sa obaja kritici súčasnej praxe. To potom podľa ich názoru, ktorý zverejnil denník The Wall Street Journal, poškodzuje celú ekonomiku.

"Keď sa firmy začnú zaoberať len honbou za číslami, robia veľa vecí, ktoré idú proti ich dlhodobým záujmom," uvádza Buffett. Nič ale spolu s Dimonom nenamietajú proti zverejňovaniu už dosiahnutých kvartálnych výsledkov, ktoré podľa nich zabezpečuje transparentnosť firiem obchodovaných na burze. Priamo do firemných akcií alebo prostredníctvom fondov pritom investuje viac ako 100 miliónov Američanov, pripomínajú.

Buffett, ktorý tento rok oslávi 88. narodeniny, riadi od roku 1965 investičnú spoločnosť Berkshire Hathaway so sídlom v Omahe v štáte Nebraska. Vďaka svojim úspešným investíciám si vyslúžil prezývku "veštec z Omahy" a tradične sa zaraďuje medzi najbohatších ľudí sveta.

Dimon v súčasnosti stojí na čele najväčšej zo štyroch hlavných amerických bánk. Predtým pôsobil v americkej centrálnej banke (Fedu).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.