Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 14:42

Analýza vedcov: Rast Bitcoinu bol vlani z časti umelo vyvolaný

Rad odborníkov už v tej dobe vyjadrilo obavy, že ceny digitálnych mien rástli prinajmenšom z časti vďaka aktivitám Bitfinexu, jednej z najväčších a najmenej regulovaných kryptomenovýchh búrz.

Bitcoin
Zdroj: Reuters

Polovicu rastu ceny Bitcoinu a ďalších digitálnych mien v minulom roku možno pripísať na vrub sústredenej cenovej manipulácii a nie dopytu investorov. K tomuto záveru dospel profesor Texaskej univerzity John Griffin a potvrdil tak podozrenie, o ktorom sa hovorilo už v dobe boomu na trhu kryptomien, uvádza správa denníka The New York Times (NYT).

Rad odborníkov už v tej dobe vyjadrilo obavy, že ceny digitálnych mien rástli prinajmenšom z časti vďaka aktivitám Bitfinexu, jednej z najväčších a najmenej regulovaných kryptomenovýchh búrz.

Profesor Griffin sledoval tok digitálnych žetónov, ktoré prichádzali a odchádzali z Bitfinexu a objavil niekoľko zreteľných modelov, ktoré naznačujú, že niekomu či niektorým ľuďom sa na burze podarilo dosiahnuť zvýšenie cien tých mien, ktoré na iných burzách oslabovali.

Dotyčný alebo dotyční k tomu využili sekundárnu kryptomenu Tether, ktorá bola vytvorená a predávaná vlastníkmi Bitfinexu na účel skupovania iných digitálnych mien, píše NYT. Predstavitelia burzy v minulosti manipulácie popierali a teraz na žiadosti denníka, aby sa k článku vyjadrili, nereagovali.

Autori materiálu nemajú e-maily ani dokumenty, ktoré by dokázali, že burza Bitfinex o manipulácii s cenami vedela alebo za ne bola zodpovedná. Vedci sa museli spoľahnúť na milióny záznamov o transakciách zachytených technológiou blockchain, čo je šifrovaná databáza transakcií s kryptomenami.

Zo sledovania toku Tether zistili, že cena Bitcoin stúpala v hodinách bezprostredne potom, čo Tether prúdil do niekoľkých ďalších búrz, predovšetkým tam, kde cena klesala.

Tieto toky sa na celkovom raste Bitcoinu podľa nich podieľali minimálne polovicou. Ešte rýchlejšie ako Bitcoin sa v spomínaných obdobiach zvyšovali vďaka nákupom za Tether ceny ďalších kryptomena ako Ether a Zcashe. Táto prax skončila, keď Bitfinex tento rok prestal nové Tether vydávať.

Odborníci, ktorých denník vyzval na posúdenie štúdie, sa zhodujú v tom, že pôsobí vierohodne, však úplné pochopenie štruktúr si vyžaduje ďalšie analýzy.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.