Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 09:55

Technologická firma Xiaomi vstúpila na burzu. Ich debut sklamal

Ide o najväčšiu primárnu ponuku akcií v technologickom sektore od roku 2014.

Technologická firma Xiaomi vstúpila na burzu. Ich debut sklamal
Zdroj: Reuters

Akcie čínskej spoločnosti Xiaomi pri svojom debute na akciovej burze nedokázali prilákať veľkých investorov a oslabili asi o šesť percent.

Štvrtý najväčší výrobca chytrých telefónov sveta na burze v Hongkongu získal 4,7 miliardy dolárov, čo znamená, že trhová hodnota firmy sa pohybuje nečakane nízko, okolo 54 miliárd dolárov namiesto pôvodne plánovaných zhruba 100 miliárd dolárov.

Ide o najväčšiu primárnu ponuku akcií (IPO) v technologickom sektore od roku 2014, keď čínsky internetový predajca Alibaba získal pri vstupe na newyorskú burzu 25 miliárd USD.

Firme, ktorú prezývajú čínsky Apple, sa nepodarilo získať záujem silných investorov, za prvú hodinu obchodovania sa cena akcií znížila zo 17 na 16 hongkonských dolárov. Neskôr akcie časť poklesu vyrovnali a v závere obchodovali so stratou troch percent na 16,48 hongkonských dolárov, hlavný index hongkonského trhu naopak o 1,4 percenta stúpol.

Ocenenie firmy na 54 miliárd dolárov je polovičná oproti pôvodne plánovaným sto miliardam, zaostáva ale aj za neskorším realistickejším cieľom 70 až 80 miliárd dolárov, rovnako ako za 65 až 85 miliardami dolárov, ako predpovedali analytici podľa agentúry Bloomberg.

Pokiaľ si akcie povedú zle aj v ďalších dňoch a týždňoch, môžu mať negatívny vplyv na vyhliadky ďalších technologických firiem, ktoré na burze v Hongkongu pripravujú svoj vlastný zápis.

K nim patrí Meituan Dianping, ktorá cez internet poskytuje rôzne služby, od lístkov do kina, cez kupóny na zľavu do reštaurácie až po rozvoz jedla k zákazníkovi, alebo čínsky prevádzkovateľ stožiarov pre mobilné komunikácie China Tower.

Hoci akcie Xiaomi boli na burze ponúknuté za cenu na dolnej hranici skôr ohláseného rozpätia 17 až 22 hongkonských dolárov, podľa názoru niektorých obchodníkov sú v porovnaní s akciami spoločností Tencet a Apple relatívne drahé.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.