Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 09:38

Cena ropy Brent klesla, smeruje k týždennému poklesu okolo piatich percent

V priebehu týždňa evidovali ceny ropy výrazné výkyvy, pričom najmä v stredu prudko klesli.

Cena ropy Brent klesla, smeruje k týždennému poklesu okolo piatich percent
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa v piatok vyvíjali odlišným smerom, po vývoji v ostatných dňoch sa však očakáva, že za celý týždeň zaznamenajú v obidvoch prípadoch pokles, už druhý týždeň po sebe.

V priebehu týždňa evidovali ceny ropy výrazné výkyvy, pričom najmä v stredu prudko klesli. Trhy vtedy reagovali na zvýšené napätie vo vzťahoch Číny a USA a oznámenie líbyjskej ropnej spoločnosti NOC, že opätovne otvára štyri kľúčové prístavy a ruší force majeure (stav vyššej moci) na vývoz ropy z týchto terminálov.

Vo štvrtok sa však cena Brentu zotavila, keď Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) upozornila, že zvyšovanie produkcie zo strany veľkých producentov, najmä Saudskej Arábie a Ruska, prichádza na úkor svetových voľných kapacít. Tie sú potrebné ako zábezpeka pre prípady budúcich nečakaných výpadkov produkcie.

V piatok sa ale opäť vrátila k poklesu a k tomu smeruje aj za celý týždeň. Do 7.34 h SELČ klesla cena ropy Brent so septembrovým kontraktom o 21 centov na 74,24 USD (63,68 eura) za barel (159 litrov).

Naopak, cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v auguste vzrástla, rast bol však minimálny. Dosiahla 70,36 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o tri centy. Aj v tomto prípade sa očakáva týždenný pokles, ktorý by mal dosiahnuť okolo päť percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.