Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2022, 12:13

Zlato a striebro minulý rok zlacneli. Ceny priemyselných kovov či ropy naopak vystrelili nahor

V priebehu roka 2021 stúpli ceny kávy na desaťročné maximá.

Zlato a striebro minulý rok zlacneli. Ceny priemyselných kovov či ropy naopak vystrelili nahor
Zdroj: Reuters

Drahé kovy vlani zlacneli, cena zlata klesla o sedem percent, striebra o 15 percent. Naopak ropa zdražela takmer o 60 percent. Výrazne, o desiatky percent, vzrástli ceny priemyselných kovov. Vyplýva to z vyjadrenia analytikov na otázku ČTK.

"Cena zlata sa počas minulého roka znížila o zhruba sedem percent na 1 822 amerických dolárov (1 608 eur) za trójsku uncu. Po marcovom prepade pod 1 700 dolárov sa v lete krátko dostalo nad 2-tisíc dolárov, ale v druhej polovici roka jeho strácalo. V decembri potom strácalo. začala opäť rásť a celkovo zlato v poslednom mesiaci pridalo cez dve percentá," povedal analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Dôvodom súčasného rastového trendu je prehlbujúca sa inflácia. Ďalším stimulom je rýchle šírenie novej varianty koronavírusu omikron, ktorý posiela dole ceny akcií, dodal.

Striebro zaznamenalo prepad

Cena ropy (WTI) sa vlani posilnili o 58 percent. Dôvodom je najmä obmedzená ponuka suroviny po covide-19. Zároveň rýchlosť postcovidového oživenia predbehla očakávania a prejavila sa silným dopytom po čiernom zlate, uviedol analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

V piatok popoludní bola cena severomorskej ropy Brent 78,64 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI sa obchodovala za 75,97 dolára za barel.

Cena striebra sa vlani podľa Brávnika prepadla o 15 percent na 23 dolárov za uncu. Za posledný mesiac drahý kov posilnil zhruba o 0,4 dolára.

Časť minuloročných strát v decembri dohnala aj platina, ktorá sa obchodovala okolo 971 dolára, teda o 6,5 percenta nižšie ako na začiatku roka. V novembri bol ale jej prepad o viac ako desať percent.

Tiež paládium si polepšilo a s cenou tesne pod 1 960 dolára strácalo proti januáru 16 percent, v novembri to bolo o 12 percentných bodov viac.

"Za oživením na konci roka stojí obnovenie produkcie v automobilovom priemysle, ktorý čiastočne vyriešil nedostatok čipov a rozbehol výrobu opäť naplno. Navyše musí stále uspokojovať vysoký dopyt z predchádzajúcich mesiacov," podotkol Brávník.

Drahšie premyslené kovy

Zdražovali priemyselné kovy, ako je meď, zinok alebo hliník. Dôvodom je pokračujúce celkové oživenie výroby. Meď sa napríklad posilnila o 25 percent na 9,7 dolára za kilogram, cena hliníka vzrástla o 39 percent na 2 818 dolárov za tonu.

Cena lítia vlani od začiatku roka vystrelila o viac ako 400 percent, upozornil Pfeiler. To podľa neho súvisí s obmedzenou ponukou a rastúcim dopytom v súvislosti so zvyšujúcim sa záujmom o elektromobily.

Medzi skokanmi minulého roka patrí aj urán, ktorého cena vzrástla o 43,5 percenta. Komoditu začali nakupovať špekulanti v reakcii na prudko sa zvyšujúce ceny fosílnych palív. Tie podľa investorov povedú k akceptácii jadra ako prechodného zdroja, čo ceny uránu podporuje, dodal Pfeiler.

Rýchly nárast bol aj pri zemnom plyne, keď po jesennom vrchole nastala výraznejšia korekcia. Cena na amerických burzách stúpla asi o polovicu.

Podobný priebeh mala aj cena uhlia, ktorá napriek jesennému poklesu vlani vyrástla o sto percent, doplnil analytik Portu Vratislav Zámiš. Kvôli zlému počasiu a problémom v dodávateľskom reťazci vystúpila podľa neho napríklad cena kávy na desaťročné maximá a oproti začiatku roka sa zvýšila o 75 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.