Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 14:30

Rubeľ zažíva ťažké časy, nové sankcie ho poslali dole

Rubeľ je teraz na ceste vykázať najvyšší týždenný prepad od začiatku apríla.

Rubeľ zažíva ťažké časy, nové sankcie ho poslali dole
Zdroj: EPA

Ruský rubeľ dnes pokračuje v poklese na nové dvojročné minimum voči doláru. Reaguje tak na oznámenie, že americká vláda vyhlási nové sankcie voči Rusku. Dopoludnia si dolár pripisoval 1,5 percenta a predával sa zhruba za 66,60 rubľa.

V stredu rubeľ proti doláru klesol asi o tri percentá. Prudko klesajú aj akcie.

Zdroj: dailyfx

​Ruský akciový index RTS, ktorého hodnota sa vyjadruje v dolároch, dopoludnia strácal asi 3,6 percenta na 1075 bodov. Hlavný index Moex, ktorý je denominovaný v rubľoch a ktorý uprednostňujú domáci investori, odpisoval zhruba 1,4 percenta na 99 bodov.

Napríklad akcie leteckej spoločnosti Aeroflot sa prepadli najnižšie za dva roky. Dôvodom je fakt, že Washington zvažuje zákaz letov ruských aeroliniek do USA.

Rubeľ je teraz na ceste vykázať najvyšší týždenný prepad od začiatku apríla, kedy za päť dní oslabil o 6,7 percenta. Euro voči rubľu pridáva zhruba 0,7 percenta na 76,68 rubľa, počas dopoludnia však vystúpilo až na 77,33 rubľa, uviedla agentúra Reuters.

Analytik Alexej Antonov zo spoločnosti Alor Broker sa domnieva, že stredajší pokles rubľa bol anomálny a príliš výrazný, podľa neho neexistujú dôvody na taký prepad.

Návrh zákona podľa analytika nebude s veľkou pravdepodobní v tejto podobe prijatý a správa o sankciách sa stala len zámienkou na predaj rubľov. Avšak výhľad rubľa podľa neho kvôli stagnácii ekonomiky nie je práve priaznivý.

Rubeľ začal klesať už v stredu, keď ruský denník Kommersant zverejnil text návrhu amerických zákonodarcov s detailmi možných sankcií voči Rusku. V USA však návrh ešte musí prejsť Kongresom.

Spojené štáty neskôr v stredu oznámili, že dospeli k záveru, že nervovo paralytický jed proti ruskému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére Julii použilo Rusko. Washington kvôli tomu vyhlási voči Rusku sankcie. Tie majú nadobudnúť účinnosť 22. augusta alebo blízko tohoto dátumu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.