Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2018, 16:50

Turecká kríza mala v piatok negatívny vplyv na burzy v Európe aj USA

V Európe rovnako ako v USA najvýraznejšie oslabovali bankové tituly.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Reuters

Menová kríza v Turecku mala v piatok (10.8.) negatívny vplyv na burzy. Wall Street oslabila, predtým výrazne klesli aj európske akciové indexy.

Prudký pokles tureckej líry sa zrýchlil a vyvolal nepokoj na finančných trhoch. Existujú obavy, že tureckí dlžníci sa dostatočne nezabezpečili proti kurzovému prepadu líry, čo by mohlo viesť k výraznému nárastu objemu nesplácaných úverov v eurách alebo dolároch.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial v piatok stratil 0,77 percenta a uzavrel na úrovni 25 313,14 bodu. Za celý uplynulý týždeň sa znížil o 0,59 percenta.

Širší index S&P 500 v piatok klesol o 0,71 percenta na 2833,28 bodu a výberový technologický index Nasdaq 100 o 0,79 percenta na 7408,30 bodu.

Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 v piatok padol o 1,94 percenta na 3426,28 bodu. Kľúčový nemecký index Dax stratil 1,99 percenta a uzavrel na 12 424,35 bodu. Kľúčový francúzsky index CAC 40 sa znížil o 1,59 percenta na 5414,68 bodu. Turecký index BIST 100 klesol o 2,31 percenta na 94 939,63 bodu.

V Európe rovnako ako v USA najvýraznejšie oslabovali bankové tituly. Index európskeho bankového sektora stratil dve percentá. Akcia Deutsche Bank padla o 4,06 percenta a Commerzbank o 3,5 percenta. Akcie amerických bánk JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs a Morgan Stanley stratili jedno až dve percentá.

Existujú totiž obavy z negatívneho dosahu prudkého oslabenia tureckej líry na európske banky. Britský denník Financial Times (FT) uviedol, že devalvácia líry môže poškodiť európske banky, ktoré investovali v Turecku. Podľa FT by to mohlo výrazne zasiahnuť španielsku banku BBVA, taliansky UniCredit a francúzsku BNP Paribas.

V dôsledku obáv z tureckej krízy výrazne oslabila aj spoločná európska mena a jej kurz sa znížil až na 1,1410 USD/EUR. ECB stanovila v piatok napoludnie referenčný kurz na 1,1456 (vo štvrtok 9.8.: 1,1593) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8729 (0,8626) eura.

Americký prezident Donald Trump sa v piatok rozhodol v diplomatickom spore s Tureckom vystupňovať tlak zdvojnásobením dovozných ciel na tureckú oceľ a hliník. Oslabovanie tureckej líry sa po tejto správe ešte prehĺbilo a jej kurz padol až na nové historické minimum 6,87 TRY/USD. Ešte na začiatku augusta sa dolár kupoval približne za päť lír.

Clá na dovoz hliníka z Turecka tak stúpnu na 20 percent a na dovoz ocele na 50 percent. USA požadujú od Turecka prepustenie amerického pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku obviňujú zo špionáže a terorizmu.

Dôvodmi oslabovania líry sú zrýchľovanie inflácie, rastúci schodok bežného účtu platobnej bilancie, diplomatický spor s USA a predovšetkým nečinnosť tureckej centrálnej banky, ktorá aj napriek vysokej inflácii pohybujúcej sa na úrovni okolo 16 percent nesprísňuje menovú politiku. Prezident Erdogan, ktorý má po júnových voľbách takmer absolútnu moc, je totiž kritikom vysokých úrokových sadzieb. Investori sa obávajú, že môže brániť ďalšiemu zvýšeniu sadzieb.

Výpredaj sa v piatok dotkol takisto tureckých štátnych dlhopisov. Výnosy dvojročných tureckých dlhopisov vyskočili na približne 24 percent a výnosy desaťročných dlhopisov nad 22 percent. Na rekordné úrovne stúplo tiež poistenie proti nesplácaniu tureckého dlhu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.