Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 14:50

Kurz ruského rubľa klesá. Pod tlak ho dostali americké sankcie a problémy v Turecku

Rubeľ sa v pondelok prepadol až na 68,16 rubľa za dolár, čo bola jeho najnižšia úroveň od apríla 2016.

Kurz ruského rubľa klesá. Pod tlak ho dostali americké sankcie a problémy v Turecku
Zdroj: Reuters

Ruský rubeľ v stredu opäť zamieril nadol. Jeho kurz oproti doláru klesol takmer o percento. Dôvodom sú hrozby ďalších amerických sankcií voči Moskve a problémy tureckej líry.

Kurz rubľa do 12.21 SELČ klesol o 0,98 percenta na 66,87 RUB/USD. Oproti euru rubeľ oslabil o 0,77 percenta na 75,86 RUB/EUR.

Rubeľ sa v pondelok (13.8.) prepadol až na 68,16 RUB/USD, čo bola jeho najnižšia úroveň od apríla 2016. V utorok (14.8.) časť strát zmazal, ale v stredu sa znova dostal pod obnovený tlak silnejšieho dolára.

Americká mena dosahuje viacmesačné maximá v dôsledku krízy v Turecku, ktorá posilnila výpredaje na rozvíjajúcich sa trhoch a dopyt po bezpečnejších dolároch.

Obchodníci uviedli, že predchádzajúce krátke posilnenie rubľa urýchlilo výpredaj ruskej meny, pretože umožnilo hráčom na trhu kúpiť doláre za priaznivejšie kurzy.

V dôsledku tohto trendu môže rubeľ v blízkej budúcnosti opäť dosiahnuť úroveň 68,16 RUB/USD, povedal Igor Akinšin, obchodník Alfa Bank.

Kirill Tremasov, bývalý vedúci oddelenia makroekonomických prognóz ruského ministerstva hospodárstva a teraz vedúci výskumu spoločnosti Loko-Invest, sa domnieva, že investori budú naďalej ostražití v súvislosti s rizikom sankcií proti Rusku.

Kongres USA uverejnil v utorok text navrhovaného zákona, ktorý okrem iného obsahuje obmedzenia týkajúce sa investícií do ruského štátneho dlhu a zakazuje niekoľkým štátom riadeným ruským bankám pôsobiť v USA.

Aj ruské akciové indexy sa v stredu znížili. RTS denominovaný v dolároch klesol o 1,6 percenta na 1064,25 bodu, zatiaľ čo rubľový index MOEx.IMOEX sa znížil o 0,9 percenta na 2262,58 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.