Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 15:17

Predmostie finančnej krízy? Mladí americkí absolventi majú veľké dlhy

Niektorí ekonómovia vidia v dlhoch nebezpečenstvo, ktoré by mohlo prerásť do finančnej krízy.

Predmostie finančnej krízy? Mladí americkí absolventi majú veľké dlhy
Zdroj: Reuters

Mladí absolventi vysokých škôl v Spojených štátoch majú veľké dlhy. Niektorí ekonómovia to pokladajú za problém. Dlhy akademikov už dosiahli 1,5 bilióna dolárov (1,28 bilióna eur).

Informoval o tom denník Financial Times s odvolaním sa na zistenia ratingovej agentúry Standard & Poor's (S&P).

Od začiatku študijného roka 2010/2011 sa ich dlhy zvýšili približne o 500 miliónov dolárov.

Odborník agentúry John Anglim uviedol, že sa od začiatku tohto desaťročia poskytlo študentom menej úverov. Vďaka tomu došlo k určitému uvoľneniu situácie. Opatrenia pôsobili len krátky čas. "Ak si vláda naozaj robí starosti z rastúcich študentských pôžičiek, potom by sme mali prijať širšie koncipovanú stratégiu, ktorá pomôže menšiemu počtu vybraných osôb," dodal Anglim.

S dlhmi študentov sa obchoduje

Dlhy čerstvých amerických akademikov sú dlhé roky pravidelne sa opakujúcou témou. Niektorí ekonómovia vidia v dlhoch nebezpečenstvo, ktoré by mohlo prerásť do finančnej krízy.

Upozorňujú na to, že sa zo študentských úverov vytvoril balík cenných papierov, s ktorými sa obchoduje. Na konci minulého štvrťroku bolo v ňom 175 miliárd dolárov.

Podľa finančného združenia Securities Industry and Financial Markets Association sa táto suma porovnáva s hypotekárnymi úvermi vo výške 243 miliárd dolárov, ktoré pred desiatimi rokmi vyvolali veľkú krízu.

Záťaž pre americké hospodárstvo

Iní odborníci sa trápia s tým, že dlhy študentov síce nie sú predmostím finančnej krízy, ale aj tak zaťažujú americké hospodárstvo. Mladí ľudia si totiž môžu až neskôr kúpiť napríklad dom a mnohé tovary dlhodobej spotreby.

Štatistika Federálnej banky v New Yorku však uvádza, že do platobnej neschopnosti pri splácaní dlhov z obdobia vysokoškolských štúdií sa dostáva čoraz menej mladých akademikov. Ich počet je teraz najnižší za posledných 12 rokov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.