Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 17:04

Akcie začali nový týždeň vysokým rastom. Dôvodom je pokrok v rokovaniach medzi Mexikom a USA

Mexiko a USA spolu rokujú o novej Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA).

Akcie začali nový týždeň vysokým rastom. Dôvodom je pokrok v rokovaniach medzi Mexikom a USA
Zdroj: Reuters

Akcie v Spojených štátoch začali nový týždeň vysokým rastom a technologický index Nasdaq hneď na začiatku obchodovania prekonal vôbec prvýkrát hranicu 8000 bodov.

Akcie posilňujú vďaka správam o pokroku v rokovaniach o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Mexikom, uviedla agentúra Reuters. Okolo 16:15 SELČ index Nasdaq vzrástol až na 8011 bodov.

Všetky tri hlavné americké indexy rastú o zhruba 0,9 percenta. Na nový rekord stúpol tiež hneď po začiatku obchodovania širší index Standard & Poors 500.

Mexiko a USA spolu rokujú o novej Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA). Mexický minister hospodárstva Ildefonso Guajardo novinárom povedal, že oznámenie dohody je "pravdepodobne na programe", je ale stále potrebné dokončiť veľmi dôležité otázky.

Mexický zdroj blízky rokovaniam potom agentúre Reuters povedal, že je "takmer isté" že dnes bude zverejnené oznámenie o NAFTA. Americký prezident Donald Trump na twitteri napísal, že sa rysuje veľká dohoda s Mexikom, ktorá vyzerá dobre. Biely dom neskôr oznámil, že Trump bude o 17:00 SELČ informovať o obchode. Dohoda medzi Mexikom a USA by mohla otvoriť dvere k tomu, aby sa na rokovania o úprave trojstrannej dohody NAFTA z roku 1994 vrátila tiež Kanada.

"To čo vidíme, je optimizmus, že dôjde k nejakému riešeniu obchodných problémov a potom sú tu správy, že USA a Mexiko uzavrú NAFTA," povedal hlavný ekonóm firmy Raymond James Scott Brown. Uvoľnenie obchodu a NAFTA sú pravdepodobne najväčšími dnešnými udalosťami, ale Brown upozorňuje, že sú tu aj dôležitejšie veci, pretože domáca ekonomika vykazuje stále známky, že je silná a firemné zisky vysoké.

Na trhu zatiaľ posilňuje deväť z 11 hlavných sektorov, ktoré sú súčasťou indexu S & P 500. Darí sa hlavne materiálovému sektoru, pretože ceny kovov a zlata rastú. Výrazne posilňuje aj priemyselný sektor, ktorý je citlivý na vývoj obchodu. Zisky zaznamenali akcie firiem Boeing a Caterpillar či automobilky Ford, General Motors a Fiat Chrysler.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.