Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2018, 12:40

Vzácny posun v stratégii podnikania. Buffett plánuje najväčšiu investíciu v Indii

Investícia je obrovskou podporou pre Paytm, ktorá sa za osem rokov svojej existencie stala najväčšou platformou pre digitálne platby v Indii.

Vzácny posun v stratégii podnikania. Buffett plánuje najväčšiu investíciu v Indii
Zdroj: Reuters

Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway amerického miliardára Warrena Buffetta kúpila podiel v One97 Communications, materskej firme najväčšieho indického podniku zameraného na digitálne platby Paytm. Firma potvrdila investíciu, o ktorej už predtým písali médiá, k výške investície sa však nevyjadrila.

Indický denník The Economic Times napísal, že Bershire jedná o investícii v rozmedzí 20 miliárd až 25 miliárd rupií, vďaka ktorej by získal v One97 podiel tri až štyri percentá. Dohoda by ohodnotila Paytm na viac ako desať miliárd dolárov.

Investícia je obrovskou podporou pre Paytm, ktorá sa za osem rokov svojej existencie stala najväčšou platformou pre digitálne platby v Indii. Pre Berskhire to potom znamená vzácny posun v stratégii. Buffett tradične investuje do firiem zo sektorov ako je spotrebný tovar, energie a poisťovníctvo.

Konglomerát je teraz pod tlakom aby našiel nové investície a znížil objem hotovosti dosahujúci 108,6 miliardy dolárov.

V máji Buffett na valnom zhromaždení naznačil, že má záujem o odvetvie finančných platieb. Berkshire ale vo vyhlásení uviedla, že Buffett sa v tejto transakcii neangažoval. Podľa médií bol hlavným organizátorom transakcie jeden z dôležitých manažérov fondu Todd Combs.

Spoločnosť Paytm bola založená v roku 2010. Medzi jej investorov patrí čínska Alibaba Group a jej divízie finančných služieb Ant Financial Services Group. Alibaba a Ant Financial, ktorý prevádzkuje najväčší čínsky platobný systém Alipay, od investície v septembri 2015 vlastní spoločne v One97 zhruba 40-percentný podiel, uviedla agentúra Reuters.

Od mája 2017 je akcionárom indickej firmy tiež japonská SoftBank, ktorá do One97 investovala 1,4 miliardy dolárov a získala podiel 14,2 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.