Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 10:11

Ceny ropy v pondelok klesli. Reagujú na zvýšenie ťažby

Najvýraznejšie zvýšili ťažbu v porovnaní s júlom Líbya a Irak.

Ceny ropy v pondelok klesli. Reagujú na zvýšenie ťažby
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v pondelok klesli, keď trhy reagovali na zvýšenú produkciu zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Navyše, ťažobné firmy v USA zvýšili počet aktívnych ropných vrtov, čo znamená, že ťažba v USA by mala v budúcnosti opäť vzrásť.

Produkcia OPEC podľa posledných odhadov agentúry Reuters vzrástla minulý mesiac o 220 tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov) na 32,79 milióna barelov/deň. V prípade potvrdenia tohto odhadu to znamená tohtoročné maximum.

Najvýraznejšie zvýšili ťažbu v porovnaní s júlom Líbya a Irak. Naopak, najviac klesla produkcia v Iráne, kde pre obavy z hrozieb USA, ktoré chcú od novembra zaviesť embargo na dovoz ropy z tejto krajiny, začali mnohí dovozcovia rušiť kontrakty na iránsku ropu.

Okrem toho spoločnosť Baker Hughes uviedla, že počet aktívnych ropných vrtov v USA v minulom týždni vzrástol. Aj keď firmy pridali len dva vrty a ich počet tak dosiahol 862, je to prvé zvýšenie počtu aktívnych ropných vrtov za posledné tri týždne.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri klesla do 8.08 h SELČ o 22 centov na 77,42 dolárov (66,45 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom zaznamenala pokles o 21 centov na 69,59 dolárov za barel.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.