Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 11:04

Globálna spotreba ropy prekročí sto miliónov barelov denne, cena suroviny môže vzrásť

Predpovedala to dnes Medzinárodná agentúra pre energiu vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu.

Globálna spotreba ropy prekročí sto miliónov barelov denne, cena suroviny môže vzrásť
Zdroj: Reuters

Svetová spotreba ropy v najbližších mesiacoch prekročí sto miliónov barelov denne, čo vytvorí tlak na rast cien tejto suroviny.

Predpovedala to dnes Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu. Upozornila však, že dopyt po rope by mohli podkopať spory v medzinárodnom obchode a krízy na rozvíjajúcich sa trhoch.

IEA predpokladá, že globálny dopyt po rope v tohtoročnom štvrtom štvrťroku vystúpi na 100,3 milióna barelov denne. V prvých troch mesiacoch budúceho roka však očakáva pokles dopytu na 99,3 milióna barelov denne, napísala agentúra Reuters.

IEA tiež upozornila, že americké sankcie na iránsky energetický priemysel, ktoré majú vstúpiť do platnosti v novembri, už teraz obmedzujú dodávky ropy na trh. Na dodávky podľa nej majú negatívny vplyv aj pokles ťažby vo Venezuele a neplánované odstávky v ďalších krajinách.

"Vstupujeme do kľúčového obdobia pre ropný trh. Situácia vo Venezuele by sa mohla začať ešte rýchlejšie zhoršovať a môžu sa tiež obnoviť boje v Líbyi," uviedla IEA. "Ešte sa uvidí, či sa ostatní ťažiari rozhodnú svoju produkciu zvýšiť," dodala.

IEA naďalej predpovedá, že globálny dopyt po rope sa v celom tomto roku zvýši o 1,4 milióna barelov denne. V budúcom roku počíta s nárastom dopytu o ďalších 1,5 milióna barelov denne.

Agentúra však upozornila, že jej prognózy by mohol ohroziť vývoj niektorých rozvíjajúcich sa ekonomík, a to sčasti kvôli oslabovaniu ich mien voči americkému doláru. Poukázala tiež na riziká spojené s eskaláciou obchodných sporov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.