Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 16:12

Rozbušky pre celý svet. Giganti varujú pred novou ekonomickou krízou

Rozvíjajúce sa trhy môžu predstavovať riziko pre Spojené štáty a zvyšok sveta.

Za Atlantikom sa začína rozprávať o novej kríze, ktorá má prísť už dva roky. Varujú pred ňou nielen finančníci poradenskej firmy JPMorgan, ale aj investičná banka Goldman Sachs.

Kríza by podľa prognóz nemala dosahovať rozmery tej spred 10 rokov, ktorá prepukla v Spojených štátoch, no škody dokáže napáchať aj tak. Nie je však jasné, či jej ohnisko bude znova v zámorí.

Kríza z juhu
Podľa Goldman Sachs americká ekonomika vyzerá najlepšie od konca recesie v roku 2009. Nezamestnanosť v krajine zaznamenala ešte v máji 18-ročné minimum 3,8 percenta a očakáva sa tiež rast miezd, a to až o tri percentá do konca roka.

Momentálny hospodársky rast je v Spojených štátoch druhým najdlhším v histórii a podľa Goldman Sachs bude ešte robustnejší. Bude si však musieť dať pozor. A to nielen ten. Vyššie ceny energií, ropy, obchodná vojna medzi mnohými štátmi, napätie v Európskej únii, problematické rozvíjajúce sa trhy, to všetko sú potenciálne rozbušky pre celý svet.

A práve posledný menovaný indikátor môže narobiť najväčšiu šarapatu. Krízy v štátoch Južnej Ameriky či Turecka môžu preniesť problémy aj do USA, odkiaľ by sa preniesli do celého sveta.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.