Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2022, 08:47

Ropa smeruje k najprudšiemu rastu od polovice decembra. Trhy sledujú situáciu v Kazachstane

Ceny ropy potlačil nahor aj pokles produkcie suroviny v Líbyi.

Ropa smeruje k najprudšiemu rastu od polovice decembra. Trhy sledujú situáciu v Kazachstane
Zdroj: AP/TASR

Ceny ropy pokračovali v piatok v raste, pričom za celý týždeň smerujú k najprudšiemu rastu od polovice decembra. Ceny nahor tlačia v závere týždňa najmä správy o nepokojoch v Kazachstane a poklese ťažby ropy v Líbyi.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 7:42 hodiny SEČ 82,81 amerických dolárov (73,19 eura) za barel (159 litrov).

Nárast cien

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 82 centov, čo je 1 percento. V predchádzajúcom obchodovaní vzrástla cena ropy o 1,5 percenta.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom dosiahla 80,31 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 85 centov, čo je 1,07 percenta.

Na záver štvrtkového obchodovania zaznamenala rast o 2,1 percenta. V obidvoch prípadoch smerujú ceny ropy k týždennému rastu o viac než 6 percent.

Sledujú situáciu v Kazachstane

Trhy najviac sledujú situáciu v Kazachstane, krajine bohatej na ropu. Nepokoje v stredoázijskom štáte sa začali druhého januára na západe krajiny, a to v dôsledku prudkého zvýšenia cien skvapalneného plynu.

Následne prerástli do masívnych protestov po celej krajine s ekonomickými a politickými požiadavkami. V najväčšom meste Kazachstanu Alma-Ate potom, ako štvrtého a piateho januára došlo k stretom demonštrantov s bezpečnostnými silami, ktoré si vyžiadali obete na životoch a zranených.

V krajine vyhlásili výnimočný stav a na žiadosť kazašského prezidenta vyslala Moskva do Kazachstanu svoje jednotky.

Ceny ropy nahor potlačil aj pokles produkcie ropy v Líbyi, v porovnaní s minuloročným maximom zhruba o tretinu. Štáty ropného zoskupenia OPEC+ síce pokračujú v postupnom zvyšovaní ťažby, tempo rastu produkcie je však slabšie, než štátom umožňuje dohoda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.