Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2018, 07:54

Kellner spustil proces k zjednoteniu Air Bank, Home Creditu a Monety

Vznikne tak dvojka v spotrebiteľských pôžičkách a trojka vo veľkosti bankovej siete pod značnou Air Bank.

Kellner spustil proces k zjednoteniu Air Bank, Home Creditu a Monety
Zdroj: MAFRA/Petr Topič

Skupina PPF podnikateľa Petra Kellnera spustila proces k zjednoteniu Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s Moneta Money Bank.

Vznikne tak dvojka v spotrebiteľských pôžičkách a trojka vo veľkosti bankovej siete pod značnou Air Bank.

Hodnota zamýšľanej transakcie je 19,75 miliardy korún. ČTK o tom dnes informovala skupina Home Credit.

Uzavretie transakcie sa predpokladá 1. júla 2019 a je podmienené ukončením due dilligence (hĺbkovej kontroly) a získaním súhlasu príslušných regulátorov.

Skupina Home Credit a Moneta dnes oznámili predbežnú dohodu ohľadom takejto transakcie. Spustili tak proces vzniku oveľa väčšie banky s dvoma miliónmi retailových zákazníkov, v ktorej má byť Kellnerov Home Credit s podielom 24,48 percenta najväčším akcionárom.

Táto banka by prevádzkovala tretiu najrozsiahlejšiu distribučnú sieť v ČR s 237 pobočkami a 2961 retailovými obchodmi, doplnená o 1005 bankomatov.

Pri vysporiadaní transakcie získa Moneta 100-percentné podiely v Air Bank a v českom a slovenskom Home Credite. Skupina Home Credit v rámci vysporiadania transakcie získa 165,6 milióna novovydaných akcií Monet v hodnote 13 miliárd korún. Zároveň Moneta zaplatí skupine Home Credit ešte 6,75 miliardy korún v hotovosti.

Skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera investuje do rady sektorov od bankovníctva a finančných služieb cez telekomunikácie, biotechnológie, poisťovníctva, nehnuteľnosti až po poľnohospodárstvo.

PPF pôsobí v Európe, Rusku, Ázii a Severnej Amerike. Skupina na konci minulého roka vlastnila aktíva v hodnote presahujúcej 38 miliárd eur.

Home Credit, založená v roku 1997 v Česku, je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania v strednej a východnej Európe, Spoločenstve nezávislých štátov a Ázii.

Majoritným vlastníkom (88,6 percenta) je PPF Financial Holdings. Minoritným akcionárom Home Creditu (11,4 percenta) je investičná holdingová spoločnosť EMMA OMEGA vlastnená Jiřím Šmejcom.

Moneta Money Bank funguje pod súčasným názvom od roku 2016, meno sa zo skoršieho GE Money Bank zmenilo v súvislosti so vstupom banky na burzu v máji toho istého roku. Finančný ústav je jednou z najväčších firiem obchodovaných na pražskej burze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.