Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 16:16

Jack Ma je opäť najbohatší Číňan. Za rok si prilepšil o viac ako 13 miliárd

V porovnaní s minulým rokom miliardárov v Číne ubudlo.

Jack Ma je opäť najbohatší Číňan. Za rok si prilepšil o viac ako 13 miliárd
Zdroj: Reuters

Najbohatším Číňanom je zakladateľ internetovej spoločnosti Alibaba Jack Ma, hodnota jeho majetku medziročne vzrástla o 35 percent na 39 miliárd dolárov.

Na druhé miesto klesol realitný magnát Sü Ťia-jin, šéf developerskej firmy Evergrande Group, ktorého majetok dosiahol 36 miliárd dolárov. Napísal to dnes šanghajský mesačník Hurun Report.

V porovnaní s minulým rokom miliardárov v Číne ubudlo. Hlavným dôvodom je pokles cien čínskych akcií a tiež spomalenie ekonomiky. Zo zoznamu miliardárov tak vypadlo 456 ľudí. K zaradeniu do zoznamu je nutné mať aspoň dve miliardy jüanov (289 miliónov dolárov)

Jackovi Ma, päťdesiattriročnému zakladateľovi najväčšieho čínskeho internetového obchodu, sa podarilo dostať do čela zoznamu už druhýkrát za štyri roky. Ma len pred mesiacom oznámil, že sa budúci rok z vedenia Alibaba stiahne.

​Tretie miesto s majetkom 35 miliárd dolárov obsadil majiteľ internetovej firmy Tencent, štyridsaťšesťročný Ma Chua-tcheng, známy tiež pod menom Pony Ma. Vlani bol druhý.

Rekordný je tento rok podiel žien medzi miliardármi, predstavujú 28,7 percenta. Najbohatšiou ženou je s 22 miliardami dolárov tridsaťsedemročná realitná developerka Jang Chuej-len.

Výrazne menej bohatých na zozname tvoria ľudia zastúpení v politickom vedení Číny. Ich podiel sa znížil na 7,5 percenta, čo predstavovalo 142 ľudí. Vlani ich bolo ešte desať percent a pred piatimi rokmi dokonca 15,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.