Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 22:18 Aktualizované dňa 10.10.2018 o 22:42

Výpredaj amerických dlhopisov. Kľúčové indexy prudko padli

Investori sa zbavovali rastových titulov na čele s technologickými spoločnosťami, kde boli straty ešte výraznejšie.

Výpredaj amerických dlhopisov. Kľúčové indexy prudko padli
Zdroj: Reuters

Akcie v Spojených štátoch dnes prudko oslabili, hlavné indexy odpísali viac ako tri percentá. Investori sa zbavovali rastových titulov na čele s technologickými spoločnosťami, kde boli straty ešte výraznejšie.

K výpredaji prispel rast výnosov amerických štátnych dlhopisov na mnohoročné maximá a tiež obavy o ďalší vývoj obchodnej politiky USA.

Dow Jonesov index odpísal 3,15 percenta na 25.598,74 bodu, zatiaľ čo širší index S & P 500 klesol o 3,29 percenta na 2785,67 bodu.

Index technologického trhu Nasdaq Composite stratil dokonca 4,08 percenta a obchodný deň uzavrel na hodnote 7422,04 bodu.

Strácali technologické spoločnosti

Najvyššie straty zaznamenali technologické spoločnosti na čele so spoločnosťami Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google.

Od začiatku mesiaca už technologické firmy klesli o takmer šesť percent, čo je ich najvýraznejšia strata od augusta 2015.

Nasledovali energetické firmy, čo je reakcia na hurikán Michael, kvôli ktorému bola obmedzená ťažba ropy v časti Mexického zálivu. Strácali však aj akcie výrobcov luxusných doplnkov, ako je Tiffany, Michael Kors a Tapestry, kde zapôsobili obavy zo zníženia dopytu z Číny.

Ekonomika zostáva silná

Reportér CNBC na twitteri citoval jedného z úradníkov Bieleho domu, podľa ktorého je dnešný prepad len technickou korekciou po prudkom raste. Trh je inak zdravý a americká ekonomika zostáva silná, povedal. O prepadu na burze bol podľa CNBC informovaný aj prezident Trump.

Všetky tri indexy sa v období od 30. augusta do 3. októbra dostali na nové rekordy, a to napriek eskalácii obchodného sporu medzi USA a Čínou.

Najnovšie varovanie Medzinárodného menového fondu (MMF) ohľadom spomalenia rastu globálnej ekonomiky, na ktorú môže mať negatívny dopad rast ciel, však zasiahlo dôveru v akciový trh, poznamenala agentúra Reuters.

Euro rástlo

Jednotná európska mena euro dnes na devízovom trhu posilnila, najmä vďaka nádeji na skoré uzavretie dohody o vystúpení Británie z Európskej únie.

Z rovnakého dôvodu spevnila aj britská libra. Rast eura však čiastočne spomalili obavy o udržateľnosť talianskych verejných financií. Dolár naopak oslabil ku košu mien, hoci výnosy dlhopisov americkej vlády sa držia na mnohoročných maximách.

Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1517 USD, k japonskému jenu ale o 0,3 percenta oslabilo a zostúpilo na 129,49 JPY.

Dolár k jenu klesol o pol percenta na 112,43 JPY. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, klesol o 0,1 percenta na 95,55 bodu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.