Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 11:20

Akcie v Európe oslabujú, prepad zasiahol hlavne technológie

  • Akcie v Európe nadviazali na stredajší prepad na Wall Street.
  • V Európe sa pokles týka všetkých odvetví, najviac ale technológií, ktorých index dopoludnia strácal asi 2,4 percenta.
  • ​Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády.
Akcie v Európe oslabujú, prepad zasiahol hlavne technológie
Zdroj: Reuters

Európske akciové trhy dnes oslabujú a ich hlavné indexy sú najnižšie za viac ako 20 mesiacov. Nadviazali tak na prudký stredajšií prepad na Wall Street a následný pokles akciových trhov v Ázii.

V Európe sa pokles týka všetkých odvetví, najviac ale technológií, ktorých index dopoludnia strácal asi 2,4 percenta. Stredajšie prepad na Wall Street takisto zasiahol najmä technologické tituly.

Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 odpisuje okolo 1,6 percenta na 7035 bodov. Index DAX burzy vo Frankfurte nad Mohanom stráca 0,9 percenta na 11.604 bodov, zatiaľ čo parížsky CAC 40 vykazuje pokles o 1,2 percenta na 5143 bodov.

Technologické tituly boli hnacím motorom takzvaného býčieho trhu, ktorý trvá niekoľko rokov. Investori tak odvracajú pozornosť k bezpečným nemeckým vládnym dlhopisom.

​Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády. Akcie reagujú okrem iného aj na vyhlásenie šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej, že súčasné ocenenie akcií je "extrémne vysoké".

Akcie v Spojených štátoch v stredu prudko oslabili, hlavné indexy odpísali viac ako tri percentá a zaznamenali najvyšší denný prepad za osem mesiacov. Investori sa zbavovali rastových titulov na čele s technologickými spoločnosťami, kde boli straty ešte výraznejšie.

Jednou z hlavných príčin prudkého poklesu cien akcií je rýchly rast výnosov amerických štátnych dlhopisov. Napríklad obligácie so splatnosťou desať rokov, ktoré sú považované za ukazovateľ vývoja firemných dlhov aj vývoja sadzieb hypoték, sa dostali nad 3,2 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.