Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2022, 19:08

Motory rastu inflácie sú dočasné, v roku 2022 klesne, tvrdí Európska centrálna banka

Hlavný ekonóm ECB Philip Lane tvrdí, že inflácia sa počas tohto roku udrží nad cieľovou úrovňou banky.

Motory rastu inflácie sú dočasné, v roku 2022 klesne, tvrdí Európska centrálna banka
Zdroj: AP/TASR

Rekordné tempo rastu inflácie v eurozóne, ktoré v decembri 2021 dosiahlo 5 percent, pôsobí po dlhom období jej slabého rastu "nezvyčajne", ale tento rok sa zníži.

Vyhlásil to v piatok hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane. Inflácia v menovom bloku vlani v decembri prekročila cieľ ECB na úrovni 2 percent viac ako dvojnásobne.

Dočasný rast inflácie

Lane však zopakoval, že "motory jej rastu" sú dočasné a že obdobie rokov 2020 až 2022 je súčasťou "pandemického cyklu inflácie" a nemalo by sa porovnávať s historickými normami.

"Tento rok inflácia klesne," povedal Lane pre írsku televíziu RTE, pričom dodal, že sa tento rok ešte udrží nad cieľovou úrovňou ECB pred tým, než sa v rokoch 2023 a 2024 zníži "trocha pod" cieľ banky.

"Áno, keď počujeme čísla ako 5 percent, znie to po dlhom období nízkej inflácie tak zvláštne, ale myslíme si, že inflačné tlaky sa v priebehu tohto roka zmiernia," vyhlásil.

Zatiaľ čo projekcie ECB predpovedajú pokles inflácie na 1,9 percenta vo štvrtom štvrťroku 2022, mnohí vplyvní politici to spochybňujú a upozorňujú, že vzhľadom na riziká by sa miera inflácie mohla udržať nad cieľovou úrovňou aj v budúcom roku.

Ceny energií sú problémom

Niektorí strážcovia európskej meny sa na stretnutí ECB minulý mesiac snažili o väčšie uznanie inflačných rizík, no Lane ich v nezvyčajne silnej diskusii odmietol, uviedli zdroje blízke rokovaniam.

Lane pre RTE tiež povedal, že aj keď sú vysoké ceny energií veľkým problémom, tlaky na ponuku na trhoch s ropou a plynom by sa mali tento rok zmierniť.

A dodal, že dôvod na zmenu politiky úrokových sadzieb ECB "neexistuje", keďže podľa jeho názoru vysoká inflácia nebude trvalá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.