Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 12:07

O špeciálne mince je v Česku veľký záujem. Ľudia v rade čakajú aj na Štefánika

Česká národná banka začala vydávať dvadsaťkorunáčky v stredu, kedy si ich prišli vymeniť tisíce ľudí.

O špeciálne mince je v Česku veľký záujem. Ľudia v rade čakajú aj na Štefánika
Zdroj: koláž iDNES.cz

Aj druhý deň výdaja dvadsaťkorunových mincí s portrétmi T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneša k 100. výročiu vzniku Československa sprevádzal dlhý rad.

Pred pražskou centrálou Českej národnej banky dnes rad niekoľkých stoviek ľudí podľa spravodajcu ČTK siahal až k Panskej ulici.

ČNB začala vydávať dvadsaťkorunáčky v stredu, kedy si ich prišli vymeniť tisíce ľudí. Centrálna banka uistila verejnosť, že mince budú k dispozícii aj v ďalších dňoch.

Zoznam a otváracia doba všetkých siedmich územných pracovísk ČNB, kde sa výmeny mincí vykonávajú, sú dostupné na webe ČNB.

Z každej mince vydá banka 200-tisíc kusov, pričom ľudia si môžu vymeniť na osobu maximálne tri kusy od každého vzoru. Mincami je pritom možné platiť ako bežnými dvadsaťkorunáčkami.

Na aukčnom portáli Aukro predstavovala aktuálne cena sady troch mincí dnes dopoludnia 1050 českých korún, v stredu ich predaj začal na zhruba 300 korunách.

Mince bude možné podľa ČNB kúpiť budúci rok v tradičných sadách obehových mincí, a to ako v bežnej, tak v špičkovej kvalite.

Na konci januára budúceho roka centrálna banka plánuje vydať ďalšie dvadsaťkorunáčky v obmedzenom množstve, a to pri príležitosti 100. výročia menovej odluky od Rakúsko-Uhorska. Tentoraz budú mať mince na rubovej strane portréty Aloisa Rašína, Viliama Pospíšila a Karla Engliše.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.