Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 08:56

Amazon dosiahol rekordný zisk. Napriek tomu ostali investori sklamaní

Amazon výrazne zvýšil zisk, keď expandoval mimo svoju tradičnú oblasť internetového predaja do sveta cloudových služieb.

Amazon dosiahol rekordný zisk. Napriek tomu ostali investori sklamaní
Zdroj: Reuters

Zisk amerického Amazonu sa v treťom štvrťroku medziročne zvýšil na rekordných 2,9 miliardy dolárov z 256 miliónov dolárov  v minulom treťom kvartáli.

Investorov ale sklamali tržby internetového predajcu a výhľad na štvrtý štvrťrok, ktoré zaostali za očakávaním. Potom čo firma vo štvrtok večer výsledky zverejnila, oslabili jej akcie po uzavretí trhov o šesť percent.

Obrat sa zvýšil o 29 percent na 56,6 miliardy dolárov. To bolo ale menej ako 57,05 miliardy dolárov, čo odhadovali analytici v prieskume spoločnosti Zacks Investment Research.

Firma uviedla, že v záverečnom kvartáli odhaduje tržby medzi 66,5 miliardy až 72,5 miliardy dolárov, teda výrazne menej, než odhadovali analytici na Wall Street. V období Vianoc býva Amazon pritom tradične veľmi silno zárobkový.

Hoci zisk prekonal už štvrtý kvartál za sebou magickú hranicu miliardy dolárov, akcionári sa obávajú tiež prudkého nárastu nákladov.

Tie v uplynulom štvrťroku stúpli o 22 percent na 52,8 miliardy dolárov a porastú aj naďalej, pretože firma od 1. novembra zdvihne platy všetkým svojim americkým zamestnancom. Novo budú dostávať minimálne 15 dolárov na hodinu.

Amazon výrazne zvýšil zisk, keď expandoval mimo svoju tradičnú oblasť internetového predaja do sveta cloudových služieb prostredníctvom divízie Amazon Web Services.

Jej tržby sa v období do 30. septembra medziročne zvýšili o 46 percent. Maloobchod napriek tomu zostáva hlavným zdrojom jeho príjmov, najviac vzrástol v Severnej Amerike.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.