Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 13:39

Ťažba Bitcoinu spotrebuje oproti ťažbe zlata dvojnásobok energie

Virtuálna a skutočná ťažba sú si pritom podobnejšie, ako by si ktokoľvek pomyslel.

Množstvo energie spotrebovanej na získanie jedného dolára z ťažby kryptomien, ako je napríklad Bitcoin, je viac než dvojnásobné v porovnaní so získaním rovnakej hodnoty v ťažbe medi, zlata alebo platiny.

Vyplýva to zo štúdie vedcov amerického Oak Ridge Institute. Virtuálna a skutočná ťažba sú si pritom podobnejšie, ako by si ktokoľvek pomyslel, poznamenal server denníka The Guardian.

​Vedci spočítali, že ťažba Bitcoinu spotrebuje na vygenerovanie jedného doláru približne 17 Megajoulov (MJ) energie, zatiaľ čo ťažba medi štyri, zlata päť a platiny sedem MJ.

Obdobne je to aj s ďalšími kryptomenami, pri ťažbe meny Ethereum sa získa dolár pri spotrebe siedmich MJ a pri Monere je to 14 MJ. Všetky tieto meny si ale vedú výborne v porovnaní s hliníkom, ktorého ťažba vygeneruje jeden dolár pri spotrebe 122 MJ.

"Ťažba" Bitcoinu

Ťažba je proces, pri ktorom sa kontrolujú a potvrdzujú transakcie v sieti. Špeciálny počítačový program sa napojí na kryptomenovú sieť, spracováva prichádzajúce informácie a rieši u toho zložitú matematickú úlohu.

V jednej chvíli na nej pracujú počítače všetkých takzvaných ťažiarov. Ten, ktorého počítač vyrieši úlohu ako prvý, získa odmenu, v prípade Bitcoinu asi 8000 dolárov. Ostatní ťažiari majú smolu a musia začať riešiť novú úlohu.

Obrovská spotreba energie

Kým odmena môže byť len virtuálna, energetické náklady sú veľmi reálne. Bolo zistené, že sieť ťažiarov Bitcoin spotrebuje za jeden rok viac energie ako celé Írsko a že vyprodukuje rovnaké ročné emisie uhlíka ako jeden milión transatlantických letov.

Nová štúdia je prvou, ktorá posudzuje energetickú náročnosť na ťažbu pripadajúcu na vytvorenie hodnoty jedného dolára. Autori chcú podnietiť diskusiu o adekvátnosti a udržateľnosti nárokov na energiu.

​Do úvahy je pritom nutné vziať aj cenové výkyvy, ale napríklad aj skutočnosť, že pri ťažbe kryptomien v Číne vzniká štvornásobné množstvo emisií oxidu uhličitého než pri ťažbe kryptomien v Kanade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.