Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2018, 08:28

Ceny ropy sa po prepade začínajú zotavovať

Stredajšie zotavenie je však stále slabé vzhľadom na rozsah poklesu cien ropy v predchádzajúci deň, ktorý dosiahol viac než 6 percent.

Ceny ropy sa po prepade začínajú zotavovať
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenávajú v posledných dňoch výrazné otrasy. Po utorkovom (20. 11.) prepade zhruba o 6 percent sa v stredu ceny suroviny čiastočne zotavili a vzrástli o vyše percento.

Podporili ich informácie z USA o nečakanom poklese ropných zásob na tamojšom trhu a z Indie o rekordnom dovoze ropy.

Americký ropný inštitút (API) v utorok oznámil, že podľa jeho odhadov klesli zásoby ropy v USA v týždni do 16. novembra o 1,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov).

Ceny ropy okrem toho podporila správa o rekordnom dovoze ropy zo strany Indie. Objem dovozu dosiahol takmer 5 miliónov barelov denne.

Stredajšie zotavenie je však stále slabé vzhľadom na rozsah poklesu cien ropy v predchádzajúci deň, ktorý dosiahol viac než 6 percent.

Navyše, investori zostávajú v napätí potom, ako Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) varovala, že pre náročné ekonomické prostredie a politické riziká vstupujú trhy "do obdobia bezprecedentnej neistoty".

Trhy teraz čakajú na jasnejšie reakcie zo strany skupiny G20 a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). V prvom prípade sa schôdzka uskutoční 30. novembra, v druhom 6. decembra.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.52 h SEČ 63,33 USD (55,45 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 80 centov (1,28 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 54,23 USD/barel, čo predstavuje rast rovnako o 80 centov (1,50 percenta).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.