Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2018, 14:23

Finančné trhy reagujú na spor Ukrajiny a Ruska. Ich meny sa dostali pod tlak

Ukrajinská hrivna voči doláru oslabila o 0,61 percenta.

Finančné trhy reagujú na spor Ukrajiny a Ruska. Ich meny sa dostali pod tlak
Zdroj: EPA

Na prehĺbenie sporu medzi Ukrajinou a Ruskom, vyvolaného nedeľnými incidentmi medzi ruskými a ukrajinskými vojenskými loďami pri ukrajinskom polostrove Krym, dnes reagovali finančné trhy, pod tlakom sú cenné papiere aj meny oboch krajín.

Ceny ukrajinských vládnych dlhopisov nominovaných v zahraničných menách klesajú, čo dvíha ich výnosy. Ceny dlhopisov nominovaných v dolároch splatných v roku 2025 klesli podľa údajov spoločnosti Refinitiv o 2,2 percenta na 87,2 centov, teda na úroveň, na ktorej boli naposledy pri ruskej anexii Krymu v marci 2014.

Výnosy z desaťročných dolárových dlhopisov splatných v novembri 2028 stúpli o 38,7 bázických bodov na rekordných 10,832 percenta. Na rekord 10,385 percenta sa po obdobnom raste dostali aj výnosy 15-ročných dlhopisov splatných v septembri 2032.

Ukrajinská hrivna voči doláru oslabila o 0,61 percenta a ukrajinská centrálna banka na svojich internetových stránkach oznámila, že je pripravená na devízovom trhu intervenovať, ak je to nutné.

Zdroj: Xe.com

​Pod tlakom sú dnes aj ruská aktíva. Hlavný index ruskej burzy Moex, ktorý je denominovaný v rubľoch a ktorý uprednostňujú domáci investori, dopoludnia klesol o 1,3 percenta. Rubeľ voči doláru strácal 1,1 percenta.

Zdroj: Xe.com

​Ruské bezpečnostné zložky v nedeľu zadržali v Čiernom mori pri ukrajinskom polostrove Krym tri ukrajinskej lode, ktoré údajne nelegálne vstúpili do ruských vôd. K ich zastaveniu boli použité zbrane a zranení pritom boli traja príslušníci ukrajinského námorníctva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.