Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2018, 08:14

Americké burzy v stredu prudko vzrástli. Podporili ich vyjadrenia šéfa Fedu

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v stredu posilnil tretí deň po sebe.

Americké burzy v stredu prudko vzrástli. Podporili ich vyjadrenia šéfa Fedu
Zdroj: Reuters

Zotavovanie akciových trhov v USA sa v stredu zrýchlilo. Denné zisky indexov Dow Jones a S&P 500 boli najväčšie od konca marca.

Dobrú náladu na trhu podporili predovšetkým vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella, ktorý signalizoval, že Fed bude v budúcnosti pri sprísňovaní menovej politiky opatrnejší.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v stredu posilnil tretí deň po sebe, keď si pripísal 617,70 bodu alebo 2,50 percnta a uzavrel na úrovni 25.366,43 bodu.

Na začiatku obchodovania ho podporili nové nádeje na uvoľnenie v obchodnom spore medzi USA a Čínou.

K tomu sa neskôr pridali Powellove vyjadrenia o menovej politike. "Vieme, že ekonomické dôsledky nášho zvyšovania úrokových sadzieb sú neisté," uviedol šéf Fedu a dodal, že môže trvať aj jeden rok alebo viac, kým budú tieto dôsledky viditeľné.

Powell tiež povedal, že úrokové sadzby sú už tesne pod neutrálnou úrovňou. Experti interpretovali slová šéfa Fedu tak, že centrálna banka môže na budúci rok zvyšovať úrokové sadzby pomalšie, než sa doteraz predpokladalo.

Širší index S&P 500 v stredu vzrástol o 2,30 percenta na 2743,78 bodu. Na technologickej burze Nasdaq vyskočil výberový index Nasdaq 100 o 3,17 percenta na 6913,33 bodu a index Nasdaq Composite o 2,95 percenta na 7291,59 bodu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.