Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 12:17

Slováci sa zadlžujú najrýchlejšie v Únii, Národná banka zdvíha varovný prst

Národná banka Slovenska varuje pred neúmerným rastom úverov.

Slovenská ekonomika naďalej rastie, a to i napriek spomaleniu svetového hospodárstva, ktorého utlmenie na Slovensko zatiaľ nevplýva.

V ďalšom období však môžeme očakávať prehrievanie hospodárstva, čo sa už teraz prejavuje napríklad na pracovnom trhu.

NBS varuje najmä pred neúmerným rastom úverov, rastúcou zadlženosťou domácností, obchodnými modelmi bánk, ale tiež pred makroekonomickými nerovnováhami.

Objem úverov sa na Slovensku za posledných šesť rokov zdvojnásobil, v rámci Únie sme na čele. Mierne spomalenie nastalo pri úveroch na bývanie, pri spotrebiteľských úveroch zase nastala stabilizácia.

Zdroj: NBS

​Darilo sa aj bankovému sektoru, ktorý stále patrí medzi najziskovejšie v rámci EÚ. Ziskovosť našich bánk k septembru 2018 medziročne vrástla o 7,6 percenta, jej trend má však klesajúci trend.

Svoje zisky navyše udržali len kvôli rýchlemu rastu úverov v kombinácii s poklesom nákladov na kreditné riziko. Solventnosť bánk v prvom polroku 2018 mierne klesla z 18,6 na 18,2 percenta, domáce banky patria v rámci EÚ k sektorom s menšou úrovňou kapitálovej primeranosti.

Otvára sa tak otázka o udržateľnosti obchodných modelov bánk, ktoré sa čoraz viac vystavené voči úverom na komerčné nehnuteľnosti. ​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.