Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 22:35

Optimizmus sa po pondelkovom raste vytratil. Akcie v USA prudko oslabili

Po pondelkovom raste spôsobenom víkendovým rokovaním medzi USA a Čínou ohľadom obchodných vzťahov sa optimizmus vytratil.

Optimizmus sa po pondelkovom raste vytratil. Akcie v USA prudko oslabili
Zdroj: Reuters

Americké akcie dnes prudko oslabili a hlavné indexy odpísali viac ako tri percentá. Dole ich ťahali najmä priemyselné sektory a banky, na ktoré doliehajú obavy z hospodárskej recesie.

Príčinou je vývoj na trhu amerických štátnych dlhopisov, investori sa však obávajú aj opätovného napätia v globálnom obchode.

Dow Jonesov index odpísal 3,10 percenta a deň uzavrel na hodnote 25.027,07 bodu. Širší index Standard & Poors 500 klesol o 3,24 percenta na 2700,06 bodu, zatiaľ čo index technologického trhu Nasdaq Composite stratil 3,80 percenta a uzavrel na 7158,43 bodu.

Investori sa zamerali na trh dlhopisov, obchodníkov znervózňuje vývoj v časti výnosovej krivky pri amerických štátnych dlhopisov, ktorý zvyšuje riziko hospodárskej recesie.

Výnos dvojročných dlhopisov sa krátko dostal nad výnos dlhopisov s trojročnou splatnosťou, čo sa stalo prvýkrát od januára 2008. Výnosy dvojročných a trojročných papierov sa navyše už druhý deň drží nad výnosmi dlhopisov s päťročnou splatnosťou.

"Ten vývoj pri dlhopisoch do značnej miery súvisí s výpredajom akcií," povedal analytik spoločnosti Stone & McCarthy Research Associates John Canavan, ktorého cituje agentúra Reuters.

Po pondelkovom raste spôsobenom víkendovým rokovaním medzi USA a Čínou ohľadom obchodných vzťahov sa optimizmus vytratil. Obchodníci si uvedomili, že zatiaľ nebolo nič definitívne dohodnuté a sám prezident Donald Trump varoval, že clá vráti do hry, ak obe strany nebudú schopné svoje problémy vyriešiť.

Na vývoj na trhu dlhopisov reagovali obzvlášť akcie finančného sektora, ktoré prepadli o 3,6 percenta. Akcie priemyselných firiem, napríklad Boeing alebo Caterpillar, stratili 3,4 percenta.

Dianie na trhu dlhopisov malo dopad aj na dolár. Podľa časti analytikov je tiež možné, že americká centrálna banka (Fed) by mohla byť nútená ukončiť cyklus zvyšovania úrokových sadzieb skôr, než sama predpokladala.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko pred 22:00 SEČ strácal 0,1 percenta na 96,97 bodu. Dolár voči japonskému jenu potom odpisoval 0,8 percenta na 112,81 JPY, euro k doláru pridávalo 0,1 percenta na 1,1339 USD.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.