Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 16:57

Zlato prišlo o pozíciu najcennejšieho kovu. Dôvodom je emisná kauza

Na najvyššej priečke ho vystriedalo paládium.

Zlato prišlo o pozíciu najcennejšieho kovu. Dôvodom je emisná kauza
Zdroj: Reuters

Zlato prišlo o pozíciu najcennejšieho kovu. Na najvyššej priečke ho vystriedalo paládium, ktorého cena prekonala cenu zlata prvýkrát za vyše 16 rokov.

Podľa informácií britského denníka The Financial Times vzrástla cena paládia v stredu na 1251 dolárov (1096,50 eura) za troyskú uncu (31,1 g).

Prekonalo tak cenu zlata, ktorého unca dosahovala okolo 1236 dolárov. Paládium tak prvýkrát od októbra 2002 dosiahlo vyššiu cenu než zlato.

Kov patriaci medzi kovy platinovej skupiny, ktorý sa vo veľkom používa najmä v katalyzátoroch, je v tomto roku jednou z najlepšie sa vyvíjajúcich komodít.

Dôvodom je emisná kauza

Podpísala sa pod to emisná kauza, ktorá zvýšila dopyt po benzínových autách na úkor dieselových, a tým aj po paládiu.

To sa používa najmä vo vozidlách s benzínovým motorom, zatiaľ čo sesterský kov platina najmä v autách na naftový pohon. Preto aj cena platiny tento rok klesla už o takmer 10 percent.

Dopyt sa môže zvýšiť

Analytici pritom očakávajú, že v dôsledku plánovaného sprísnenia emisných noriem v Číne v nasledujúcich rokoch sa dopyt po paládiu ešte zvýši.

Navyše, dodávky paládia na trh z ruských a juhoafrických baní budú podľa analytikov nižšie než objem dopytu.

Ako uviedla poradenská firma Metals Focus, trh by mal byť "vo výraznom deficite ako tento rok, tak aj v dohľadnej budúcnosti".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.