Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 13:53

Zníženie produkcie ropy? OPEC to podmienil pripojením Ruska k dohode

Ministri energetiky štátov, ktoré sú najväčšími svetovými producentmi ropy, diskutujú o znížení produkcie, aby podporili rast cien komodity.

Zníženie produkcie ropy? OPEC to podmienil pripojením Ruska k dohode
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podmienila plánované zníženie produkcie ropy pripojením Ruska, ktoré nie je členom kartelu, k dohode. Uviedli to vo štvrtok delegáti na stretnutí vo Viedni.

Päť delegátov povedalo, že skupina čaká na správy z Ruska, keďže ruský minister energetiky Alexander Novak v stredu odišiel z Viedne na možné stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom.

Ministri energetiky z krajín, ktoré sú najväčšími svetovými producentmi ropy, členovia aj nečlenovia OPEC, majú vo štvrtok a piatok  diskutovať o znížení produkcie, aby podporili rast cien komodity.

Napätie na Blízkom východe a požiadavky USA, ktoré chcú lacnejšiu ropu, dodávajú rozhovorom politický rozmer.

Zníženie o milión barelov

OPEC zvažuje zníženie produkcie o jeden milión barelov (1 barel = 159 litrov) denne, čo by znamenalo percentuálny pokles dodávok na svetové trhy.

Ministri z 15 krajín OPEC rokujú vo štvrtok. Skupina ďalších 10 veľkých producentov na čele s Ruskom sa k nim plánuje pripojiť v piatok. Týchto 25 krajín zo skupiny "OPEC-plus" sa už v minulosti dohodlo na znížení ťažby od začiatku roka 2017. A ich snaha priniesla ovocie, ceny komodity ožili a zásoby v skladoch klesli.

Ceny ropy sa dramaticky znížili

Ale od októbra tohto roka sa ceny ropy opäť dramaticky znížili zo zhruba 86 dolárov (75,74 eura) za barel v októbri na menej ako 60 dolárov za barel minulý týždeň, čo producentov prinútilo uvažovať o ďalšej redukcii ťažby.

Americký prezident Donald Trump pred začiatkom rokovaní vo Viedni zopakoval, že "svet nechce vidieť a ani nepotrebuje vyššie ceny ropy".

Saudská Arábia, najväčší producent v rámci OPEC, sa snaží o rovnováhu medzi záujmami jej spojenca USA a ďalšími významnými spotrebiteľmi ropy na jednej strane, a záujmami producentov, ktorých ekonomiky sú závislé od príjmov z ropy a potrebujú udržať ch ceny vyššie, na strane druhej.

Saudská Arábia má spory aj členmi kartelu - Katarom a Iránom, čo vyvoláva rozkoly v organizácii.
Katar tento týždeň oznámil, že opúšťa OPEC, zatiaľ čo Irán sa sťažoval, že Rijád sa dopredu dohodol s Washingtonom, aby presadil americké embargo na iránsku ropu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.