Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 09:29

Ropný kartel zatiaľ zníženie ťažby neoznámil. Rozhodnú diskusie s Ruskom

Už vo štvrtok klesli ceny ropy na záver obchodovania takmer o tri percentá, keď OPEC uzatvoril štvrtkové rokovanie bez očakávaného oznámenia o znížení produkcie.

Ropný kartel zatiaľ zníženie ťažby neoznámil. Rozhodnú diskusie s Ruskom
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v piatok klesli, pričom cena ropy Brent zaznamenala pokles hlboko pod 60 dolárov za barel (159 litrov).

Dôvodom je rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) odložiť konečný verdikt o znížení produkcie a počkať, ako sa vyvinú diskusie s hlavným hráčom mimo ropného kartelu, ktorým je Rusko.

Už vo štvrtok klesli ceny ropy na záver obchodovania takmer o tri percentá, keď OPEC uzatvoril štvrtkové rokovanie vo svojej centrále vo Viedni bez očakávaného oznámenia o znížení produkcie.

Namiesto toho zástupcovia ropného kartelu uviedli, že v diskusiách budú pokračovať v piatok, keď sa majú stretnúť s predstaviteľmi štátov mimo OPEC. Z nich je kľúčové Rusko, ktoré je najväčším hráčom na ropnom trhu z tejto skupiny a jeho mesačtasrná produkcia presahuje 11 miliónov barelov denne.

"V OPEC rozhodli, že sa opätovne stretnú v piatok, nakoľko sa stále nepodarilo doriešiť tento problém s Ruskom," povedal analytik z maklérskej spoločnosti Oanda v Singapure Stephen Innes. Analytici však očakávajú, že kľúčoví producenti ropy sa na určitom obmedzení ťažby predsa len dohodnú.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári klesla do 7.49 h SEČ o 67 centov (1,12 %) na 59,39 dolára (52,32 eura) za barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 50,93 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 56 centov (1,09 %).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.