Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 16:01

Ceny ropy v piatok vyskočili. Ropný kartel sa dohodol

Ešte ráno cena Brentu padla pod hranicu 60 dolárov za barel, keďže sa zdalo, že veľkí exportéri ropy sa nedohodnú na znížení produkcie.

Ceny ropy v piatok vyskočili. Ropný kartel sa dohodol
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v piatok vyskočili o vyše päť percent. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa totiž dohodla na obmedzení ťažby, aby znížila globálne zásoby a podporila ceny.

Februárový kontrakt na severomorskú ropu Brent zdražel o 3,36 dolára až na 63,32 dolára (55,78 eura) za barel (159 litrov).

Ešte ráno cena Brentu padla pod hranicu 60 dolárov za barel, keďže sa zdalo, že veľkí exportéri ropy sa nedohodnú na znížení produkcie. Januárový kontrakt na americkú ropu WTI si pripísal 2,62 dolára a jeho cena sa dostala až na 54,11 dolára za barel.

Vo štvrtok ceny čierneho zlata klesli takmer o tri percentá, keďže predstavitelia OPEC na zasadnutí vo Viedni dospeli len k predbežnej dohode o obmedzení produkcie.

Ceny čierneho zlata od októbra padli asi o 30 percent. Dôvodom bol nárast ponuky na trhu a spomalenie rastu globálneho dopytu.

Irán dal v piatok ostatným členom OPEC zelenú, aby od budúceho roka obmedzili ťažbu približne o 800 tisíc barelov denne, keď sa predtým dohodol so Saudskou Arábiou, že dostane výnimku a obmedzenie sa ho nedotkne.

Rusko signalizovalo, že je ochotné znížiť ťažbu asi o 200 tisícbarelov denne. A ďalší producenti mimo kartel by mali obmedziť produkciu spoločne o takisto 200.000 barelov. To znamená, že celkovo by sa ťažba OPEC a jej spojencov mala znížiť o 1,2 milióna barelov denne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.