Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 10:27

Národná banka odmieta obvinenia ekonomických analytikov

  • Národná banka Slovenska reaguje na obvinenia Klubu ekonomických analytikov.
  • List adresovaný šéfovi klubu Jurajovi Valachymu uvádzame v plnom znení.
Národná banka odmieta obvinenia ekonomických analytikov
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Vážený pán predseda,

Klub ekonomických analytikov (KEA) dňa 6. decembra 2018 zverejnil tlačovú správu Aktuálne politické nominácie do vedenia NBS ohrozujú jej nezávislosť. Národná banka Slovenska víta záujem KEA o jej nezávislosť. Za základný princíp práce analytikov pokladáme prácu s overenými faktami, inak vznikajú pochybnosti o objektívnosti a dôveryhodnosti ich výstupov.

Dovoľujeme si vyjadriť počudovanie, či doslova pochybnosť o reálnosti niektorých faktov, ktoré sú v tlačovej správe uvedené.

Ako príklad uvádzame, že v tlačovej správe je spomínaná napr. prax p. Jozefa Hudáka ako vedúceho pobočky VÚB, hoci pracovný životopis p. Hudáka je oficiálne zverejnený na stránke Národnej rady SR, kde ani sám takúto prax neuvádza. Preto je podivuhodné, aké zdroje mali členovia KEA k dispozícii a z akých zdrojov vychádzali v ankete. To však vôbec neznamená, že pán prezident Slovenskej republiky by nemal komplexne preskúmať a posúdiť, či nominovaný kandidát na viceguvernéra NBS spĺňa alebo nespĺňa všetky požadované predpoklady pre túto funkciu, práve naopak.

V tlačovej správe tiež KEA uvádza citát jedného zo svojich členov, ktorý si KEA osvojila a ktorým je výslovne poškodzované dobré meno Národnej banky Slovenska. Ide o tvrdenie: „Kauza Rapid life s tisíckami poškodených klientov je dobrým príkladom, aké škody môžu spôsobiť' nedostatky vo výkone dohľadu nad finančným trhom”. Toto zverejnené neobjektívne tvrdenie je založené nielen na neznalosti faktov, ale vnímame ho ako zásah, ktorý môže cielene ovplyvňovať názory verejnosti na úkor NBS a tiež bez znalosti všetkých skutočností nekvalifikovane zasahuje do zložitého komplexu právnych sporov medzi Slovenskou republikou a skupinou z okolia Rapid life, ktorá závažne poškodila približne pätnásťtisíc klientov. V tejto súvislosti celkovo vzniká dojem, akoby za pomoci rôznych lobistov vrátane Vášho Klubu či časti jeho členov sa malo dosiahnuť riešenie zlyhania skupinou z okolia Rapid life na úkor Slovenskej republiky. Členovia KEA by pri svojich neobjektívnych tvrdeniach o prípade poisťovne Rapid life mali byt' osobitne opatrní aj preto, aby na seba nevztiahli podozrenie, ktoré by mohlo súvisieť s verejne deklarovanými vyjadreniami niektorých predstaviteľov poisťovne Rapid life, z ktorých je zrejmé, že medzi nimi využívané metódy patrí aj korupcia. Okrem toho si Vás dovoľujem informovať, že na uvedené zverejnené neobjektívne tvrdenie je Národná banka Slovenska pripravená reagovať aj ďalšími adekvátnymi spôsobmi.

Vo Vami zverejnenej tlačovej správe sú nepresné aj viaceré ďalšie výroky, napríklad:

"Práve nedávne udalosti v Dánsku, Poľsku, na Malte a v Nemecku ukázali, aká dôležitá je oblasť boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Tá práve spočíva v značnej miere na národných regulátoroch".

Boj proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti nie je primárnou úlohou NBS, gestorom národnej regulácie je Ministerstvo vnútra, NBS poskytuje v tejto oblasti len súčinnosť.

"Ciele menovej politiky ako aj dohľadu nad finančným trhom môžu byt' v rozpore s cieľmi vládnucej garnitúry".

Ciele menovej politiky určuje Európska centrálna banka pre celú eurozónu (a v podstatnom rozsahu určuje aj Ciele dohľadu v rámci SSM); ECB pritom neprihliada na národné záujmy, podobne funguje aj realizácia menovej politiky a dohľadu.

Pojmy „politická nezávislosť" ani „politická závislosť neupravuje platná legislatíva, pokiaľ sa ich dotýka Vaša tlačová správa, zrejme ste mali na mysli ich úpravu v budúcnosti.

Pre úplnosť možno poznamenať, že plná harmonizácia právnych predpisov SR s požiadavkami EU v oblasti týkajúcej sa centrálnych bánk bola už posudzovaná a konštatovaná zo strany inštitúcií EU napríklad pred zavedením eura v SR.

Pokiaľ ide o zmenu spôsobu nominácie a schvaľovania guvernéra, viceguvernérov a členov bankovej rady, neexistuje jednotná úprava v rámci eurozóny, prípadné jej zmeny by bolo potrebné riešiť zákonom so zohľadnením pôsobnosti ECB. V tejto súvislosti by sme uvítali minimálne konzultačnú úlohu ECB, pretože funkcionári NBS na tejto úrovni sú členmi riadiacich a iných orgánov Európskej centrálnej banky.

Vážený pán predseda, nie je obvyklé, aby sa ekonomickí analytici či KEA verejne vyjadrovali k nomináciám na najvyššie posty v Národnej banke Slovenska a sme presvedčení, že pokiaľ tak Klub chce urobiť, mal by objektívne pracovať s overenými faktami.

S pozdravom
Ing. Vladimír Martvoň, riaditel' odbor kancelárie guvernéra

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.