Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 10:10

Svetlo na konci akciového tunela, Dow Jones zaznamenal historický vzostup

Stredajšie obchodovanie znamenalo pre všetky tri hlavné americké akciové indexy najlepší deň od 23. marca 2009.

Svetlo na konci akciového tunela, Dow Jones zaznamenal historický vzostup
Zdroj: Reuters

Americké akcie v stredu výrazne vzrástli a po návrate investorov z osláv vianočných sviatkov sa zotavili zo všetkých strát, ktoré utrpeli na Štedrý deň.

Dow Jonesov index si prvýkrát v histórii pripísal v jednom dni viac ako tisíc bodov. Burzový týždeň pred Vianocami pritom americké médiá označovali za najhorší v uplynulej dekáde. 

Stredajšie obchodovanie znamenalo pre všetky tri hlavné americké akciové indexy najlepší deň od 23. marca 2009. Najväčšie zisky si pripísali technologické spoločnosti, maloobchodní predajcovia a akcie farmaceutických a internetových firiem. Dianie na akciovej burze posilnilo aj americký dolár.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 4,98 percenta, teda 1 086,25 bodu, a obchodovanie uzavrel na 22878,45 bodu.

Prekonal tak jednodňový rekord z 13. októbra 2008. Širší index S & P 500 stúpol o 4,96 percenta, teda 116,60 bodu, na 2467,70 bodu. S & P 500 sa pritom predtým blížil stavu, keď sa hovorí o takzvanom medveďom trhu, kedy akcie vykazujú dlhodobý pokles. Index technologického trhu Nasdaq Composite potom posilnil dokonca o 5,84 percenta, teda 361,44 bodu, a deň uzavrel na 6 554,35 bodu.

Americké vianočné tržby sa podľa údajov vydavateľa platobných kariet Mastercard zvýšili o 5,1 percenta na viac ako 850 miliárd dolárov. 

To bol najsilnejší nárast za posledných šesť rokov. Čiastkový retailový index S & P 500 poskočil o 5,4 percenta a samotná akcie internetového predajcu Amazon pridala 9,45 percenta.

​Energetickým firmám zase pomohli vyššie ceny ropy. Tie v stredu vykázali najvyšší zisk za viac ako dva roky. Rástli aj bankové tituly. 

Ďalšou upokojujúcou správou pre trhy bolo uistenie ekonomického poradcu Bieleho domu, že americký prezident Donald Trump sa nechystá odvolať súčasného šéfa tamojšej centrálnej banky (Fed). Ešte v pondelok totiž Trump uviedol, že je to práve Fed, kto môže za problémy americkej ekonomiky.

Na devízovom trhu zareagoval na rast cien akcií aj americký dolár. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu amerického dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si krátko po 22:00 SEČ pripisoval 0,5 percenta na 97,05 bodu. 

Euro k doláru strácalo 0,3 percenta na 1,1353 dolára. K japonskému jenu dolár posilňoval o 0,9 percenta na 111,35 JPY, zatiaľ čo libra na neho strácala 0,3 percenta na 1,2635 dolára.

Pre americké akciové trhy to predstavuje nádej, prechádzajú totiž jedným z najkritickejších období za posledné desaťročia. Pred stredajšími ziskmi ešte mnohí analytici predpokladali najhorší burzový december od roku 1931, kedy sa Spojené štáty stretávali s Veľkou hospodárskou krízou.


.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.