Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2022, 15:35

Inflácia v USA je na 40-ročnom maxime, urýchli to zásah Fedu

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,5 percenta. V novembri vzrástli o 0,8 percenta.

Inflácia v USA je na 40-ročnom maxime, urýchli to zásah Fedu
Zdroj: Reuters

Miera inflácie v Spojených štátoch v decembri vystúpila na sedem percent, a dostala sa tak najvyššie od júna 1982.

Najviac k rastu cien prispelo drahšie bývanie a ojazdené automobily, zvýšili sa však aj náklady na potraviny, benzín a ďalší tovar. Vo svojej správe to dnes uviedlo americké ministerstvo práce. Najnovšie údaje naznačujú, že americká centrálna banka Fed by mohla začať zvyšovať úrokové sadzby už v marci, upozornila agentúra Bloomberg.


V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,5 percenta. V novembri vzrástli o 0,8 percenta.

Analytici v ankete agentúry Bloomberg očakávali zvýšenie medziročnej inflácie na sedem percent. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom predpokladali rast cien o 0,4 percenta.

Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavejšie ceny potravín a energií, predstavovala v decembri 5,5 percenta. V porovnaní s novembrom sa jadrové ceny zvýšili o 0,6 percenta. Ceny energií, ktoré sa pod infláciu v minulom roku podpísali najviac, v decembri klesli.

Údaje posilňujú očakávania, že Fed začne zvyšovať úrokové sadzby v marci. To je výrazná úprava časového harmonogramu v porovnaní s predpokladmi pred niekoľkými mesiacmi. Podľa analytikov sa ukazuje, že vysoká inflácia je vytrvalejšia a rozsiahlejšia, než centrálna banka predpokladala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.