Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 09:57

Apple znížil výhľad príjmov. Dôvodom sú slabšie predaje v Číne

  • Akcie Applu v reakcii oslabili o 7,5 percenta.
  • Trhová hodnota podniku klesla pod 700 miliárd dolárov.
  • Varovanie Applu pred zverejnením štvrťročných výsledkov je prvým od roku 2007.
Apple znížil výhľad príjmov. Dôvodom sú slabšie predaje v Číne
Zdroj: Reuters

Americký technologický gigant Apple znížil prognózu tržieb v prvom fiškálnom štvrťroku 2019 (do 29. decembra).

Hlavným dôvodom sú oproti očakávaniam slabšie predaje v Číne, ale aj menší záujem ľudí o modernejšie prístroje.

V liste investorom to v stredu oznámil šéf firmy Tim Cook. Apple teraz očakáva, že za kvartál vykáže tržby na úrovni 84 miliárd dolárov, zatiaľ čo pôvodne predpovedal 89 až 93 miliárd.

Analytici v prieskume spoločnosti Refinitiv predpovedali tržby vo výške 91,5 miliardy dolárov. Akcie Applu v reakcii oslabili o 7,5 percenta a trhová hodnota podniku tak klesla pod 700 miliárd dolárov.

Varovanie Applu pred zverejnením štvrťročných výsledkov je prvým od roku 2007, kedy bol na trh uvedený chytrý telefón iPhone.

Cook označil za hlavný problém zhoršovanie dopytu v Číne, na ktorej ekonomiku má negatívny dopad neistota z vývoja obchodných vzťahov Číny s USA.

Krajina sa na príjmoch Applu podieľa takmer 20 percentami. Na výsledkoch sa ale tiež podpísala ponuka lacnejšej výmeny batérií, ktorou firma zareagovala na žaloby kvôli zámernému znižovaniu výkonu niektorých starších telefónov iPhone.

Rovnako sa nenaplnili predpoklady firmy ohľadom predajov na rozvinutých trhoch, kde ľudia nevymieňajú svoje telefóny za modernejšie modely tak rýchlo, ako kalkulovali. V neposlednom rade odbyt poznamenal silnejší dolár.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.